Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 150

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 150 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 150

Unutmayalım! Tasarruf edebileceğimiz her birim enerji hem ülkemize hem de cebimize fayda sağlar!

En ucuz enerji, tasarruf edilen enerjidir.

Enerji tasarrufuna evlerden başlamak gerekir. Ev içi elektrik tüketim paylarına bakıldığında ilk sırayı %30’la buzdolabı almaktadır. Buzdolabını %28 oranla aydınlatma takip ederken %10 ile elektrikli fırınlar üçüncü sıradadır.

Televizyon, ailenin elektrik tüketiminde %10, çamaşır makinesi %7, bulaşık makinesi %6, ütü %4, elektrikli süpürge %3 ve saç kurutma makinesi %2 paya sahiptir.

5527 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na göre tüm elektrikli aletlerin ve yapılan binaların Enerji Kimlik Belgesi’ne uygun yapılması gerekiyor. Bu belge, binalarda enerjinin etkin ve verimli kullanılmasını, enerji tüketim sınıflandırılmasını, sera gazı salınım seviyesini, ısıtma ve sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren bir belgedir (Görsel 4.43.a.b).

Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi enerji performansı sınıflandırması artık binalarda da var. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılmıştır.

A sınıfı en verimli seviyeyi gösterirken G en düşük verimli seviyeyi gösterir. Binalar enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C olarak tasarlanıp yapılmazsa ruhsat alamaz.

9.4.4.2. Devridaim Makinesi

Amaç: Tarihsel süreçte tasarlanmış olan çeşitli verim artırıcı sistemlerin çalışma prensiplerini kavratmak.

İnsanlar eski çağlardan beri kendi kendine ve hiç durmadan çalışacak makineler tasarlamaya çalışmışlardır. Hiç enerji sağlamadan kendi kendine çalışacak bir motor yapabildiğinizi düşünün. Bu durumda ne elektrik ne de yakıt için para ödemenize gerek kalırdı. Böyle bir makineye sonsuz döngülü yani devridaim makinesi adı verilir.

Devridaim makinelerinin verimlerinin %100 olması gerekir, sisteme giren enerjinin tamamını kullanışlı işe dönüştürmelidirler.

Devridaim makinesi, aldığı enerjiden daha çok enerjiyi geri veren makine ya da verimi %100’den yüksek olan makinedir. Dışarıdan enerji katkısı olmaksızın veya sadece ilk enerji verilerek sonsuza dek çalışacak makineler olarak tanımlanır.

19. yüzyıldan itibaren, bilim insanları bunun olanaksızlığını iddia etmektedirler. Günümüze kadar binlerce devridaim…

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 150 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry