Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 151

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 151 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 151

…makinesi geliştirilmiştir. Hepsinin ortak özelliği, uygulamalarda başarısız olmalarıdır. Yani ortada yoktan enerji elde etme durumu söz konusu bile değildir.

Var olan enerji kaynakları veya kuvvetlerden yararlanılarak sürekli hareket eden makineler yapılmaya çalışılmıştır.

Bilim insanları, devridaim makineleri düşüncesine karşı çıkarken öncelikle bunun enerjinin korunumu yasasına aykırı olduğunu söylerler. Hiçbir zaman yoktan enerji yaratmanın mümkün olmadığını ve bu sebeple sürekli, sonsuza dek kendiliğinden çalışacak düzeneklerin imkânsızlığını belirtirler.

Enerjinin korunumu yasasına göre enerji, kapalı bir sistemin içinde korunur. Ancak her makinede enerjinin bir kısmı sürtünmeden ya da hava direncinden dolayı iç enerji biçimine dönüşür. Bu, sıcaklığı artırır ama faydalı iş yapılmasına olanak sağlamaz. Ayrıca ses ve ışık gibi biçimlere dönüşerek de enerji bir daha yararlı olarak kullanılamaz hâle gelebilir.

Gerçek dünyada sürtünme hep vardır, bu nedenle mekanik enerji korunmaz. İşte bu yüzden verimi %100 olan makineler yapılamaz.

Günümüze kadar enerjinin korunumu kanununa karşı gelen birçok devridaim makinesi tasarlanmıştır. Bilinen en eski devridaim makinesi 1150 yılında Hintli matematikçi ve gök bilimci Bhaskara’nın (Başkara) geliştirdiği Görsel 4.44’teki dişli çark sistemidir.

Görsel 4.45’teki düzenekte yine geçmiş dönemlerde denenmiş fakat başarılı olamamış bir sistem görüyoruz.

Kılcal çanak, sıvının cam yüzeyle arasındaki çekim kuvvetiyle yükselmesi prensibine dayalıdır. Sıvının uç kısmındaki damlacıkların cam yüzeyine tutunması (kılcallık etkisi) sebebiyle başarısız olmuştur. Zaten bu olumsuzluğu göz ardı etsek dahi sistem yine sonsuza dek çevrimini sürdüremez. Çünkü sıvılar bilindiği üzere her sıcaklıkta buharlaşır. Bu da demektir ki ufak da olsa sıvının buharlaşması sonucu enerji kütle dengesi bozulacak ve çevrim duracaktır. Hatta buharlaşma sürekli devam edeceği için zamanla sıvı dahi kalmayacaktır.

Bugüne kadar devridaim aracı yapılamamıştır, gelecekte de yapılmayacaktır. Böyle bir aracın yapılabilmesi için öncelikle sürtünme kuvveti ortadan kaldırılmalı, uzayda olduğu gibi bir ortam oluşturulmalıdır.

Böylece kinetik enerji, potansiyel enerjiye, potansiyel enerji de kinetik enerjiye kayıpsız dönüşebilir ve bunun sonucunda da sonsuz bir döngü oluşur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 151 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry