Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 153

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 153 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 153

1. Yenilenemez Enerji Kaynakları

Petrol, kömür ve doğal gaz en temel enerji kaynaklarıdır. Bu kaynakların oluşum süreleri çok olduğu için yenilenemeyen enerji kaynakları olarak adlandırılır. Aslında doğada yenilenemeyen enerji türü yoktur. Fakat bazı enerji kaynaklarının oluşumları, dolayısıyla yenilenmeleri çok uzun sürmektedir. Günümüzde kullandığımız enerjilerin çoğu fosil yakıt olup petrol, kömür ve doğal gazdır. Dünyadaki petrol rezervlerin 40 yıl, doğal gaz rezervlerinin 65 yıl ve kömür rezervlerinin 150 yıl sonra tükeneceği tahmin edilmektedir.

Kömür

Kömür oluşurken bataklık alanlarda canlı atıkları birikir ve zamanla toprak bu birikintilerin üzerine tabakalar hâlinde yığılır. Oluşan ısı ve basınç canlı kalıntılarını kimyasal değişime uğratır. Bu değişimin oluşması milyonlarca yıl sürer. Kömür tüketim hızı dikkate alındığında yeni kömür oluşumlarının bu hıza yetişmesi mümkün değildir. Bu nedenle kömür yenilenemez enerji kaynağı olarak görülür. Türkiye 15,2 milyar tonluk rezervi ile dünyadaki kömürün yaklaşık %1,7’sine sahiptir (Görsel 4.47).

Petrol

Petrol, başlıca hidrojen ve karbondan oluşan ve içerisinde az miktarda nitrojen, oksijen ve kükürt bulunan çok karmaşık bir bileşimdir. Normal şartlarda gaz, sıvı ve katı hâlde bulunabilir. Gaz hâlindeki petrol, imal edilmiş gazdan ayırt etmek için genelde doğal gaz olarak adlandırılır. Ham petrol ve doğal gazın ana bileşenleri hidrojen ve karbon olduğu için bunlar “hidrokarbon” olarak da isimlendirilir. Türkiye 42 milyon ton petrol rezervine sahiptir (Görsel 4.48).

Doğal Gaz

Diğer fosil kaynaklara göre hava kirliliği yönünden daha çevreci olan doğal gaz, 21. yüzyılın en önemli enerji kaynaklarından biridir. Bu enerji kaynağı Türkiye enerji pazarı içinde çok hızlı bir biçimde gelişmiştir. Yanıcı, kokusuz, renksiz ve havadan hafif bir doğal gaz birçok hidrokarbon bileşiğinden oluşur. Doğal gaz yer altında tek başına bulunabildiği gibi petrol ile birlikte de bulunabilir. Doğal gaz, borularla kullanım alanlarına taşınır. Isınmada, evlerde ocaklarda kullanılır (Görsel 4.49).

Nükleer Enerji

Uranyum, radyum gibi radyoaktif atom çekirdeklerinin parçalanması ya da hidrojen atomlarının birleşerek helyum

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 153 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry