Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 219

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 219 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 219

Küresel ısınmanın neden olduğu bazı olayları şöyle sıralayabiliriz:

1. Kutuplardaki ve yüksek dağlardaki buzullar küresel ısınmanın artmasına bağlı olarak erimeye devam etmektedir. Deniz seviyesi son 20 yılda 15-20 cm yükselmiştir. Buradaki canlıların yaşam alanı giderek darala- caktır (Görsel 5.79 ).
2. Ozon tabakası Güneş’ten gelen ultraviyole ışınlarının çoğunu absorbe ederek (soğurarak) bu ışınların zararlı etkilerinden canlıları korumaktadır. Atmosferde ozon tabakasının incelmesine neden olan ve insan aktivite- leri sonucu çok miktarda ortaya çıkan CFC gibi gazlar, ozon tabakasına göre daha fazla sera etkisine neden olmalarıyla küresel ısınmayı artırmaktadır.

3. Küresel ısınmanın iklim değişimlerine sebep olmasına bağlı olarak

a. Sel, heyelan, erozyon gibi doğa felaketlerin artmasına neden olur. Öte yandan yavaş yağan yağmur bünyesine en çok CO2 gazını hatta SO2 ve H2S gazlarını alıp yere düşerek atmosferdeki sera ve kirletici gazları temizlemektedir. Fakat hızlı ve aşırı yağışların atmosferdeki sera gazlarının azalmasına katkısı azdır.

b. Yeryüzü ve atmosferin ısınması denizler ve okyanusların da ısınmasına neden olarak buradaki canlı türlerinin sayısını azaltmakta, bünyesindeki erimiş CO2’i atmosfere vererek küresel ısınmanın etkilerini artırmaktadır.

c. Küresel ısınma, su havza kapasite ve rezervlerinin azalması sonucu çevre kirliliğinin artmasına sebep olur. Çünkü su yaşam içindir. Sosyal yaşam suyun kullanılması ile de sıkı ilişki içindedir. Suyu içmek için bile bulamayan insanların, her gün yıkanması düşünülemeyeceği gibi bunun sonucu olarak çevre kirliliği de giderek artacaktır.

ç. Aşırı sıcaklık artışı nedeniyle dünyada çölleşme yaygınlaşacaktır.

d. Orman yangınlarının artmasına, buralarda iklimin kuraklaşmasına, dolayısıyla salgın hastalıkların yayılmasına neden olacaktır.

e. Aşırı sıcak ve soğuk, canlılarda kromozom sayısı ve yapısı mutasyonlarını artırarak canlıların kalıtsal yapılarının değişmesine yol açacaktır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 219 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry