Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 222

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 222 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 222

9.5.5. GENLEŞME

9.5.5.1. Katı ve Sıvılarda Genleşme ve Büzülme

Amaç: Katı ve sıvılarda genleşme ve büzülme olaylarının günlük hayattaki etkilerini incelemek.

Demir yolları döşenirken raylar arasına neden Görsel 5.83’teki gibi boşluklar bırakılır?

Isınan maddelerin zamanla sıcaklıklarının arttığını ve hâl değiştirme sıcaklıklarına ulaştıklarında katının sıvıya ve sıvının gaz hâline geçtiğini öğrendiniz. Isınan maddelerde hâl değişimi başlamadan boyutlarında birtakım değişimler olur.

Maddeler atom ve moleküllerden oluşmuşlardır. Bu parçacıklar sıcaklığın etkisi ile cisimlerin belirli bir formda olmasını sağlar. Isı alan maddelerin moleküllerinin hareketliliği artar. Bunun sonucu moleküller arası uzaklık artar (Görsel 5.84). Sıcaklık arttığı zaman, çoğu maddenin hacmi artar.

Isı alan maddelerin hacimlerinde meydana gelen bu artışa genleşme adı verilmektedir. Maddelerin sıcaklığı azaltıldığında ise bu durum tersine döner. Yani tanecikler yavaşlar ve birbirine yaklaşır. Bu olay büzülme olarak adlandırılır. Bina, köprü, doğal gaz tesisatları, ısınarak çalışan elektrikli ev aletleri, otoyol ve tren yolları yapılırken genleşme ve büzülmeler dikkate alınarak planlamalar yapılır. Bu durum günlük yaşamdaki çoğu uygulamada önemli rol oynar. Şimdi bu uygulamaları örneklerle inceleyelim:

Ülkemizde kış mevsiminde yoğun kar yağışı olan bölgelerde karın ağırlık yapıp çatılara zarar vermesini önlemek için çatılar metal levhalarla kaplanır. Bu metal levhalar birbirine monte edilirken yazın ve kışın sıcaklık farkından etkilenip deforme olmasınlar diye Görsel 5.85’teki gibi boşluklar bırakılır. Tren rayları döşenirken rayların arasına genleşme payı yani boşluk bırakılır. Tren ilerlerken duyulan ritmik tıkırtıların nedeni bu boşluklardır. Eğer raylar döşenirken bu boşluk bırakılmazsa genleşen rayların şekli Görel 5.86’daki gibi bozulur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 222 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry