Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 268

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 268 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 268

…küçük parçacıklar yüklenir ve bu parçacıklar bacadan çıkış yolları üzerinde ters yükte bir filtreye elektriksel çekim kuvveti nedeniyle yapışır.

Benzer şekilde çalışan, ev kullanımı için üretilmiş hava temizleyiciler de vardır. Yine benzer bir uygulama statik olarak yüklenebilen parçacıklarla yüklenemeyen parçacıkların oluşturduğu karışımların ayrıştırılmasıdır. Önce bütün karışım durgun elektrikle yüklenir, bu yüklemeden parçacıkların sadece bir türü etkilenir ve yüklü parçacıkların yapışacağı bir yüzey aracılığıyla karışım birbirinden ayrılır. Örneğin fabrika bacalarından çıkan dumandaki toz ve küller elektriklenme sayesinde uzaklaştırılır (Görsel 6. 58).

Bu sistemde bacadaki (-) yüklü ızgaranın içinden geçen toz ve küller (-) yüklenir. Daha sonra (+) yüklü plakalar tarafından çekilen toz ve küllerin havaya karışması önlenir. Otomobil, beyaz eşya vb. boyanmasında da elektriklenme olayından yararlanılır (Görsel 6.59).
Durgun elektrikle yüklü parçacıklar bir yüzeye mekanik olarak uygulandıklarından daha ince ve düzgün bir dağılımla yapışır. Bu özellik sebebiyle araba, buzdolabı gibi ürünler statik olarak yüklü boya parçacıklarıyla boyanır. Boyanacak yüzey (+) yükle, boya damlacıkları ise (-) yükle yüklenir (Görsel 6.60). Böylece zıt yükle yüklenmiş boya tanecikleri püskürtülerek boyanacak yüzeye yapışır ve boya kuruduğunda düzgün bir yüzey elde edilir.

Her insanın parmak izi farklıdır. Parmak izinden şahıs tespiti günümüzde çok kullanılan bir yöntemdir (Görsel 6.61). Parmak izi belirlemesindeki yöntemler daha karmaşık olmakla birlikte temel olarak parmak izi bırakılan yerin elektrostatik özelliğinin ölçülmesine dayanır.
Parmağın yüzeye değdiği ince kısımlar yüzeyde bir iz bırakır. Bu izlerin olduğu yerlerin statik elektrik yüklenme özelliği, parmağın değmediği ince kısımlara göre daha değişiktir. Bu özelliği ölçen tarama cihazlarıyla parmak izi belirlenir. Statik elektrikle ilgili verilecek örneklere bakılacak olursa: Bir kitabın cilt kısmını yapıştırmak için cilt makinesinde kitabın sayfalarını bir arada tutmak amacıyla statik elektrikle yükleme yapılır.

Benzer şekilde kalıp içi etiketlemede plastik parçaların üretilmesi için enjeksiyon kalıp makinesinin içerisine etiketin yapıştırılmasında yine statik elektrik yüklemesinden yararlanılır. Bir başka statik elektrik kullanımı ise balya hâlinde kâğıdın ya da dışı streç film ile kaplanan dergi, broşür, kılavuz vs. kâğıt ürününün streçleme işlemi sırasında sabit tutulmasında statik elektrik yüklemeden yararlanılmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 268 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry