Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 70

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 70 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 70

KONULAR

9.3.1. Hareket
9.3.2. Kuvvet
9.3.3. Newton’ın Hareket Yasaları
9.3.4. Sürtünme Kuvveti

Son yıllarda havalimanlarındaki yoğunluğun farkın- dasınızdır. Bunun nedeni uçaklarla yapılan yolculuklarda çok uzak mesafelerin kısa sürede gidilebilmesidir. 20. yüzyılda uçaklar ulaşım endüstrisinde bir devrim yaparak günlerce veya haftalarca sürecek yolculukların çok daha kısa sürede tamamlanmasını sağladı.

Uçaklarla yapılan bu hızlı ulaşıma ek olarak 21. yüzyılda Maglev treni olarak bilinen yüksek hızlı trenlerin katkısını artırma çalışmaları devam etmektedir. Maglev trenlerinde elektromıknatıslar kullanılır.

Elektromanyetik alan yardımıyla tren havada asılı hâle getirilir. Mıknatısların itme çekme kuvvetleri yardımıyla da tren hareket ettirilir. Maglev trenleri rayların üstünde havada asılı kaldığından sürtünme kuvvetinin etkisi hemen hemen ortadan kalkar. Maglev trenlerinin enerji kaybı en aza indirilerek bu trenlerin çok yüksek hızlarda hareket etmeleri sağlanır.

Japonya, Güney Kore, Çin gibi ülkelerde kullanılan bu trenlerle ilgili çalışmalar pek çok ülkede de devam etmektedir. Bu sayede hız rekorları da sürekli yenileniyor. 2015’te Japonya’da 603 km/h olarak kaydedilen hız rekoru geçtiğimiz nisan ayında ABD’de yeniden kırıldı. New Mexico eyaletindeki Holloman Hava Kuvvetleri Üssü’nde gerçekleştirilen denemede saatte yaklaşık 826 km gidebilen tren, iki gün sonraki denemede yaklaşık 1019 km/h hıza ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Bu denli yüksek hızlı bir trenin yolcu taşımada kullanılması şimdilik mümkün görünmese de hız rekorunu bir hayli yukarı taşıyan Maglev treninin yeni hızlı tren teknolojilerine kapı aralayacağı öngörülüyor.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 70 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry