Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 99

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 99 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 99

Sporcu, Görsel 3.36’daki gibi körling taşını kaydırarak bırakmaktadır. Buz üzerindeki sürtünme kuvvetinin ihmal edildiğini düşünelim. Bu durumda yatay doğrultuda hareket hâlindeki körling taşına etki eden net kuvvet sıfırdır. Dolayısıyla körling taşı sabit hızla yani ivmesiz hareket edecektir.

O hâlde Newton’ın I. Hareket Yasası; bir cisme etki eden net kuvvet sıfırsa, cisim duruyorsa durmaya, hareket hâlinde ise doğrusal bir yörüngede sabit hızla bu hareketini sürdürmeye devam eder şeklinde tanımlanabilir. Peki, cisme etki eden net kuvvet sıfır olmadığında hangi durumla karşılaşırız? Bu durumu ayrıntılı olarak açıklayalım.

9.3.3.2. Kuvvet, Ivme ve Kütle

Amaç : Kuvvet, ivme ve kütle arasındaki ilişkiyi açıklamak.

İki cisme uygulanan kuvvetin etkisiyle cisimlerden birinin diğerine göre daha çabuk ivmelenmesinin nedeni ne olabilir?

Newton yaptığı çalışmalarla cisimlerin hızlarının değişebileceğini fark etti. Bu durumu Görsel 3.38’de körling oyunundan yararlanarak açıklayalım. Oyuncu, körling taşını hedefin merkezine en yakın noktaya göndermeye çalışır. Görsel 3.38’de dikkat edilirse atılan körling taşları hedef halkalarının merkezinden farklı yerlerde durmaktadır. Bunun nedeni oyuncuların körling taşlarına kazandırdığı farklı hızlardır. Hızların farklı olmasının nedeni körling taşlarına uygulanan kuvvetlerin farklı olmasıdır. Şimdi körling taşına uygulanan net kuvvetin etkisinin nasıl olacağını açıklayalım. Görsel 3.39.a’daki gibi oyuncu, körling taşına, elinden çıkarıncaya kadar yatay net bir kuvvet uygular. Uygulanan sabit net kuvvetin etkisiyle körling taşının hızı sabit bir oranda değişir. Yani körling taşı ö ve F ile aynı yönlü sabit bir a ivmesiyle hareket eder.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 99 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry