Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 109

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 109 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 109

Aristo’nun hareketle ilgili görüşü şöyledir: “Bir cismin hareketini sürdürebilmesi için mutlaka bir hareket ettirici gerekir. Hareket ettirici ortadan kalktığı anda hareket sona erer.” Günlük yaşamdaki gözlemlerimizin birçoğu da bu görüşü doğrulamaktadır. Gerçekten de hareket hâlindeki tüm cisimler, hareket ettirici kuvvet ortadan kalktıktan bir süre sonra durur. Cismin hareketini sürdürebilmesi için ona kuvvet uygulamaya devam etmemiz gerekir. Şimdi bu durumu bir etkinlikle inceleyelim.

ETKİNLİK 3.10

Araç Gereç

• 1 adet eğik düzlem tahtası
• 5-6 adet kitap
• 1 adet dinamometre
• 1 rulo yapışkan bant
• 1 adet tahta takoz
• 1 adet toz bezi

Çalışmanın Yapılışı

1. Etkinlik için üç ya da dörder kişilik çalışma kümeleri oluşturalım.

2. Eğik düzlem tahtasının bir ucunu kitaplardan birinin üstüne koyarak eğik düzlemi oluşturalım. Eğik düzlemin alt kenarını yapışkan bantla masaya sabitleyelim. Masanın yüzeyini temizlik beziyle iyice temizleyelim.

3. Takozu eğik düzlemin tepesinden serbest bırakalım. Eğer kayma başlamazsa tahtanın altına bir kitap daha koyalım ve takoz kaymaya başlayıncaya kadar bu işlemi sürdürelim. Kayma başladıktan sonra takozun eğik düzlemdeki ve masadaki hareketini gözlemleyip not alalım.

4. Takozu masanın yüzeyinde hareket ettirinceye kadar dinamomotre ile yavaş yavaş çekelim, gözlemimizi not edelim.

Sonuca Varalım

1. Tahta takozu, masanın yüzeyinde, bir süre sonra nasıl bir kuvvet durdurmuş olabilir?

  • Cevap: Tahta takoz, masanın yüzeyinde hareket etmeye başladığında sürtünme kuvveti, takozun hareketini durduran kuvvetti.

2. Dinamometreyle çekilen takoz neden hemen harekete geçmedi? Bu durum nasıl açıklanabilir?

  • Cevap: Dinamometre ile çekilen takoz, başlangıçta hareket etmedi çünkü başlangıçta sürtünme kuvveti, uygulanan kuvveti dengeledi ve net kuvvet sıfırdı. Takozun hareket etmesi için uygulanan kuvvetin sürtünme kuvvetini aşması gerekiyordu.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 109 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!