Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 148

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 148 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 148

Etkinlik 4.2

I. aşama

Araç Gereç

• 1 adet sarmal yay (16 cm)
• 1 tahta takoz
• 1 adet masa kıskacı
• 1 adet şerit metre
• 1 adet pense

Sarmal yayların esneklik potansiyel enerjisi, yayın boyundaki değişmelere nasıl bağlıdır? Deneyin dayandığı düşünce: Yatay düzlemde sıkıştırılmış bir yayın önüne bir takoz konulup yay serbest bırakılırsa fırlayan takozun durma mesafesi yaydaki esneklik enerjisinin ölçüsü olabilir.

Çalışmanın Yapılışı

1. Üç ya da dörder kişilik kümeler oluşturalım. Sonra Tablo 4.4’ün benzerini defterimize çizelim.

2. Deney masasının yüzeyini kuru bir bezle iyice temizleyelim ve yayı masaya, masa kıskacıyla Görsel 4.33 a’daki gibi sabitleyelim.

3. Yayı 1 cm sıkıştırıp önüne takozu yerleştirelim ve sabit tutalım. Sonra takozu ansızın serbest bırakalım, duruncaya kadar aldığı yolu ölçelim. Ölçme sonucunu tabloya işleyelim. Aynı işlemi, yayın 2, 3, 4, 5 cm sıkıştırılmış durumları için yineleyelim.

4. Tablo 4.4’teki değerleri Görsel 4.34’deki eksenlere yerleştirerek durma uzaklığı-sıkışma grafiğini çizelim.

Sonuca Varalım

1. Elde edilen durma uzaklığı-sıkışma grafiğine göre yayın esneklik potansiyel enerjisiyle sıkışma miktarı arasındaki ilişki hakkında ne söylenebilir?

  • Cevap: Elde edilen durma uzaklığı-sıkışma grafiğine göre, yayın esneklik potansiyel enerjisiyle sıkışma miktarı arasında doğru bir ilişki olduğu görülmektedir. Yani sıkışma miktarı arttıkça yayın esneklik potansiyel enerjisi de artmaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 148 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!