Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 217

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 217 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 217

Günlük yaşamda enerjiyle ilgili birçok problemle karşılaşılır. Bunlardan en başta geleni de ısı kaybından doğan enerji sıkıntısıdır. Örneğin evlerimizde ısı; duvarlardan, pencerelerden ve kapılardan geçerek sürekli olarak dışarı kaçar ve bu da bizim çok yakıt tüketmemize neden olur. Kaybolan ısıyı geri döndüremediğimize göre en azından kayıpları azaltacak çözümleri bilmek isteriz. Isının evden dışarıya kaçışında en büyük pay, iletimle yayılmaya aittir. Duvar, pencere ve kapılardan dışarıya kaçan ısının nelere bağlı olduğunu bilirsek evlerimizden iletimle ısı kaybını önleyebiliriz.

Binalarda ısı yalıtımıyla ilgili yaygın bir uygulama, Görsel 5.45’de bir örneği görülen duvar yalıtımıdır. Bu uygulamada hem delikli tuğla kullanarak hem de duvar iki kat yapılarak duvar kalınlığı artırılıp içeriden dışarıya enerji kaçışı azaltılır. Ayrıca iki duvar arasına poliüretan ya da polistren konularak ve duvarın dışı yine aynı malzemeyle kaplanarak yalıtım iyice artırılmaktadır.

Duvarın kalın yapılmasından anlaşılıyor ki duvardan ısı yoluyla enerji kaçışı duvarın kalınlığına bağlıdır. Duvarın kalın olması enerji kaçışını azaltmaktadır. Öte yandan duvarın hem dış yüzeyine hem de iki katmanı arasına poliüretan tabaka konularak enerji kaçışının azaltılması, enerji iletim hızının madde türüne de bağlı olduğunu gösterir.

Pencere boyutlarıyla ilgili bir araştırma yapsak, kışları soğuk geçen kentlerdeki evlerin pencerelerinin bina cephesine göre küçük (Görsel 5.46), sıcak bölgelerdeki evlerin pencerelerinin ise büyük (Görsel 5.47) olduğunu fark ederiz. Bu uygulama da ısı kaçışını azaltmaya yöneliktir. Öyleyse enerji iletim hızı, ısı ile temasta olan yüzeyin büyüklüğüne de bağlıdır. Buna göre büyük yüzeyler ısı kaçışını artırmaktadır.

Soğuk bölgelerdeki evin içiyle dışı arasındaki sıcaklık farkının, sıcak bölgelerdeki evlerinkinden daha fazla olduğunu biliriz. Soğuk bölgelerdeki evlerde ısı kaçışı daha fazla olduğuna göre enerji iletim hızı, yüzeyler arasındaki sıcaklık farkına da bağlı olmalıdır. Yüzeyler arasındaki sıcaklık farkı arttıkça enerji iletimi de artmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 217 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!