Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 75

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 75 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 75

Yer değiştirme vektörel olduğu için yukarıdaki işlem yapılırken yön dikkate alınır. İşleme başlamadan önce pozitif kabul ettiğimiz bir yön seçeriz. Bu yönde olan konumlar artı (+), ters yönde olanlar eksi (-) işaretli alınarak işleme konur. Şimdi bunu anlamlandırmak için bir örnek ele alalım.

Örnek 3.1: Konum belirleme
Ata’nın evi, okulu ve kırtasiyecisi aynı düz caddenin üzerindedir. Okulu evinin 600 m doğusunda, kırtasiyeci ise evinin 400 m batısındadır. Evden çıkan Ata; kırtasiyeciye varır, alışverişini yapar sonra da okulun yolunu tutar. Evden çıktıktan 45 dakika sonra okuluna varır.
Yukarıdaki olayın gerçekleştiği sürede Ata’mn; aldığı yol, yaptığı yer değiştirme, evine göre son konumu için neler söylenebilir?

Çözüm: Batıyı pozitif yön kabul ederek olayı Görsel 3.10’daki ölçeksiz çizimle modelleyelim.

Ata, 45 dakikalık süre içinde önce 400 m batıya, bundan sonra da 1 000 m doğuya yol aldığından toplam 1 400 m yol almıştır.

Görsel 3.10’a göre Ata’nın ilk konumu x llk= 0, son konumu x son = – 600 m olduğundan yer değiştirmesi; olarak bulunur. Sonuçtaki eksi işareti, yer değiştirmenin pozitif kabul ettiğimiz yönün tersinde yani doğuya doğru olduğunu belirtir. Görsel 3.10’a göre Ata’nın 45 dk. sonundaki konumu; şeklindedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 75 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!