Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Fiziğin Tanımı ve Önemi Cevapları

9. Sınıf  Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Fiziğin Tanımı ve Önemi Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Fizik Bilimine Giriş Sayfa 17, 18 Fiziğin Tanımı ve Önemi Soruları ve Cevapları 2020-2021

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1. Metinde verilen olaylardan hangileri fizik biliminin evrendeki olayların açıklanmasındaki rolüne örnek olarak verilebilir? Sebebiyle açıklayınız.

  • Cevap: Gezegenler arası mesafeyi nasıl ölçebilecekleri, ışığın boşluktaki davranışı, sesin boşlukta duyulup duyulmadığı, yer çekimsiz ortamın nasıl olduğu fizik biliminin evrendeki olayların açıklanmasında oynadığı rollerdendir. İkinci paragraftaki “gezegenler arası mesafe ölçme, ışığın boşluktaki davranışı, sesin boşlukta duyulup duyulmadığı, yer çekimsiz ortamın nasıl olduğu” ifadeleri örnek olarak verilebilir. Çünkü bunlar, uzay boşluğunda ses ve ışığın davranışlarını ve yer çekimsiz ortamın nasıl olduğunu anlamaya yöneliktir.

2. Metinde anlatılan olayların bütününde hangi bilim dalları iç içedir?

  • Cevap: İlk başta tabii ki fizik dalı gelmektedir. Fizikle iç içe olan matematik ise ikinci sıradadır. Çünkü yapılan hesaplamalarda hem fizik, hem de matematik formülleri kullanılmaktadır. Bunun haricinde üçüncü paragraf için malzeme biliminin önemini söyleyebiliriz. Ağırlık önemli olduğu için hem hafif, hem de dayanıklı olan malzeme tercih edilmelidir. Yine burada yakıt bilgileri yer aldığı için kimya alanı söz konusudur.
    Son paragrafta ise yaralanma ve tedavi yöntemlerinden bahsedildiği için biyoloji bilimi burada kullanılmaktadır.

3. Başka gezegenlere gidilecek olsa bu bilgiler dışında araştırılması gereken konular neler olabilir?

  • Cevap: Gidilecek gezegene ne kadar sürede gidileceği hesaplanabilir. Gezegen içerisindeki radyasyon miktarı veya iklim koşulları dikkate alınarak araçlar ve kıyafetler hazırlanabilir. Çünkü her gezegendeki radyasyon ve hava miktarı aynı değildir. Kimilerinde çok şiddetli fırtınalar olabilir. Uzay aracındaki her şeyin yerinin bilinmesi gerekir. Acil bir durumda neye ihtiyaç olduğunun ve bunun nereden temin edilmesi gerektiğinin bilinmesi gereklidir.
Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
sad
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
unlike
0
angry