Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Alternatif akım kaynağına bağlı çeşitli devreler için bir değişkene bağlı değişim grafikleri çizildi¬ğini düşününüz. Verilen her bir durum için hangi grafiklerin hangi olayla eşleşebileceğim belirle¬yiniz. Grafiklerin numarasını eşleşebileceği değişikliğin yanına yazınız.

“Alternatif akım kaynağına bağlı çeşitli devreler için bir değişkene bağlı değişim grafikleri çizildi¬ğini düşününüz. Verilen her bir durum için hangi grafiklerin hangi olayla eşleşebileceğim belirle¬yiniz. Grafiklerin numarasını eşleşebileceği değişikliğin yanına yazınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Alternatif akım kaynağına bağlı çeşitli devreler için bir değişkene bağlı değişim grafikleri çizildi¬ğini düşününüz. Verilen her bir durum için hangi grafiklerin hangi olayla eşleşebileceğim belirle¬yiniz. Grafiklerin numarasını eşleşebileceği değişikliğin yanına yazınız.

Alternatif akım kaynağına bağlı çeşitli devreler için bir değişkene bağlı değişim grafikleri çizildi­ğini düşününüz. Verilen her bir durum için hangi grafiklerin hangi olayla eşleşebileceğim belirle­yiniz. Grafiklerin numarasını eşleşebileceği değişikliğin yanına yazınız.

1. Sadece bobinle oluşturulan devrede yalnız frekans artınca ana koldaki ampermetrenin gösterdiği değerin önceki ve sonraki durumu:

  • Cevap: Sadece bobinle oluşturulan devrede yalnız frekans artınca ana koldaki ampermetrenin gösterdiği değerin önceki ve sonraki durumu: Ampermetre, etkin akım değerini ölçmektedir. Bu değer, devredeki frekans artınca azalır bu nedenle ilk grafik büyük, sonraki küçük olmalıdır. Buna göre 7 ve 8. grafikler bu durumla eşleşebilir.

2. Sadece dirençle oluşturulan devrede yalnız frekans azalınca ana koldaki ampermetrenin gösterdiği değerin önceki ve sonraki durumu:

  • Cevap: ) Sadece dirençle oluşturulan devrede yalnız frekans azalınca ana koldaki ampermetrenin gösterdiği değerin önceki ve sonraki durumu: Etkin akım değişmez çünkü devrenin direnci frekanstan bağımsızdır. Buna göre 1 ve 2. ya da 5 ve 6. grafikler bu durumla eşleşebilir.

3. Sadece sığaçlı devrede plakalar arası uzaklık azaltıldığında kapasitansm önceki ve sonraki durumu:

  • Cevap: Sadece sığaçlı devrede plakalar arası uzaklık azaltıldığında kapa- sitansın önceki ve sonraki durumu: Plakalar arası uzaklık azalırsa kapasitans (C) artar. Buna göre 3 ve 4. grafikler bu durumla eşleşebilir.

4. Başlangıçta Xc > XL olan bir alternatif akım devresinde indüktans değiştirilerek empedansın minu- mum hâle getirilmesi durumunda indüktansın önceki ve sonraki durumu:

  • Cevap: Başlangıçta Xc > X1 olan bir alternatif akım devresinde indüktans değiştirilerek empedansın minimum hâle getirilmesi durumunda indüktansın önceki ve sonraki durumu: Empedansın minimum hâle gelmesi rezonansa gelindiğini gösterir. Bunun için indüktans değiştirilecekse arttırılması gerekir. Çünkü indüktans artarsa X1 değeri artar. Aradaki fark kapanabilir rezonans oluşur. Buna göre 3 ve 4. grafikler bu durumla eşleşebilir.

Önceki yönergelerde kullandığınız alternatif akım kavramlarını düşünerek verilen grafiği kullanabileceğiniz bir soru hazırlayıp bu soruyu cevaplayınız.

  • Cevap: Öğrencilerin verdiği cevaplara göre farklılıklar görülebilir. Muhtemel cevap: Grafik doğru orantı grafiğidir. Alternatif akım devrelerinde frekans ile indüktif reaktans doğru orantılıdır. Soru: Şekildeki grafik alternatif akıma bağlı bir devre elemanına aittir. Yatay eksen alternatif akımın frekansını temsil ediyor ise düşey eksenin hangi değeri temsil ettiğini ve devre elemanının ne olduğunu yazınız. cevap: Düşey eksen indüktif reaktans, devre elemanı ise bobindir. Not: Not: Konu ile ilgili bilgiler için bk. MEB Ortaöğretim Fizik 11 Ders Kitabı Sayfa, 359-363.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 242 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap