Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Çukur ve tümsek aynalarda görüntü özellikleri nelerdir?

“Çukur ve tümsek aynalarda görüntü özellikleri nelerdir?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Çukur ve tümsek aynalarda görüntü özellikleri nelerdir?

Soru: Çukur ve tümsek aynalarda görüntü özellikleri nelerdir?

  • Cevap: 

Çukur Aynalarda Görüntü Özellikleri

Çukur aynanın merkezi ile odak noktası arasına yerleştirilirse görüntü ters, gerçek ve merkezden ötede oluşur. Oluşan görüntünün boyu cismin boyundan büyüktür. Çukur aynada merkezde bulunan bir cismin görüntüsü yine merkezde, ters ve gerçektir. Boyu ise cismin boyuna eşittir. Çukur aynanın odağındaki noktasal bir cismin görüntüsü sonsuzdadır. bir cisim çukur aynanın tepe ve odak noktası arasında bulunuyorsa oluşan görüntü sanaldır. Sanal görüntünün yerini bulmak için yine cisimden aynaya iki ışın gönderilir.

Tümsek Aynalarda Görüntü Özellikleri

Tümsek aynaya gelen ışınlar her zaman birbirlerinden uzaklaşarak yansırlar. Bu nedenle tümsek aynalarda her zaman sanal görüntü meydana gelir. Tümsek ayna tarafından oluşturulan görüntü, cisme göre düz ve daha küçük olan bir sanal görüntüdür. Cisim tümsek aynaya yaklaştıkça görüntü daha da küçülür. Tümsek ayna her zaman cisim ile karşılaştırıldığında düz ve daha küçük sanal bir görüntü oluşturur. Tümsek ayna önünde bir cisim nerede olursa olsun cismin görüntüsü her zaman odak ile tepe noktası arasında oluşur. Cisim sonsuzda ise tümsek aynadaki görüntüsü odak noktasında, sanal ve noktasal olarak oluşur

10. Sınıf Fizik Ekoyay Yayıncılık Sayfa 232 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap