Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Ether (Esir) Teorisi nedir?

“Ether (Esir) Teorisi nedir?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Ether (Esir) Teorisi nedir?

Ether (Esir) Teorisi nedir?

  • Cevap: Maxwell’in elektromanyetik kuramı matematiksel olarak ifade etmesinden sonra, ışığın elektromanyetik dalga olduğu ve beraberinde elektrik ve manyetik alanlar taşıdığı anlaşılmıştı. Ancak bu durum akıllara şu soruyu getirdi: Eğer ışık bir dalgaysa hangi ortamın içinde yol alıyordu? Örneğin Güneş’ten yayılan ışık ışınları Dünya’ya nasıl ulaşıyordu? Ses dalgaları ya da su dalgaları gibi dalgaların bir ortamın içinde yol alıyor olması, ışığın da bir ortamın içinde yol alması gerektiğini düşündürüyordu. Başlangıçta tüm uzayın esir adı verilen bir akışkan ile dolu olduğu ve ışığın esir içinde yol aldığı öne sürülmüştü. Ancak Michelson ve Morley tarafından yapılan deneyler bu iddiayı çürüttü. Işık ışınları uzayda yol alırken herhangi bir ortamın varlığına ihtiyaç duymaz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Başak Yayınları Sayfa 197 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap