Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Evlerdeki elektrik tesisatları hangi bağlama şekline göre hazırlanmıştır?

Evlerdeki elektrik tesisatları hangi bağlama şekline göre hazırlanmıştır?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Evlerdeki elektrik tesisatları hangi bağlama şekline göre hazırlanmıştır?

Soru: Evlerdeki elektrik tesisatları hangi bağlama şekline göre hazırlanmıştır?

 • Cevap:

  Elektrik devre modelinde öğrendiğimize  göre devre elemanlarını iki farklı şekilde bağlayabiliriz. Paralel bağlama ve seri bağlama dediğimiz bu bağlama şekillerinden kısaca bahsedelim.

  Seri Bağlama

  Dirençleri uç uca eklediğimizde bir direnç üzerinden geçen akım diğer dirençten de geçerek ilerlemek zorundadır.  Yani akımın ilerleyebileceği tek bir yol bulunur. Eşdeğer direnç seri bağlı dirençlerin toplamına eşit olur. Eşdeğer gerilim ise her bir dirençteki gerilimlerin toplamı olur.

  Paralel Bağlama

  Dirençler aynı iki uç arasına bağlandığında paralel bağlanmış olur. Böylece devrede ilerlerleyen akım iki alternatif yol elde etmiş olur. Bu sayede dirençlerden birine giden yolu kessek bile akım diğer yoldan ilerleyerek devreyi tamamlayabilir.Paralel bağlı dirençlerde dirençler aynı iki uç arasında kaldıkları için gerilimleri birbirine eşittir

  Son cumleden faydalanarak şöyle düşünebiliriz: evlerimizde her bir prize bağladığımız elektronik araçlar aslında  birer dirençtir. Her bir prizden 220 voltluk gerilim aldığımızı düşünürsek görüyoruz ki  evlerimizde bulunan elektrik tesisatı her prize eşit gerilim gelecek şekilde paralel olarak bağlanmıştır. Eğer seri olarak bağlansaydı 220 voltluk gerilim tüm prizlere paylaştırmak üzere  azalırdı.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!