Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

İndüktif reaktans değeri kapasitif reaktans değerinden daha büyük ise frekans, kapasitans ve indüktans değerleri nasıl değiştirilmelidir? Açıklayınız.

“İndüktif reaktans değeri kapasitif reaktans değerinden daha büyük ise frekans, kapasitans ve indüktans değerleri nasıl değiştirilmelidir? Açıklayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

İndüktif reaktans değeri kapasitif reaktans değerinden daha büyük ise frekans, kapasitans ve indüktans değerleri nasıl değiştirilmelidir? Açıklayınız.

1. İndüktif reaktans değeri kapasitif reaktans değerinden daha büyük ise frekans, kapasitans ve indüktans değerleri nasıl değiştirilmelidir? Açıklayınız.

  • Cevap: İndüktif reaktans değeri kapasitif reaktans değerinden daha büyük ise rezonans olması için X1 = Xc olmalıdır. Burada ise X1 > Xc olarak verilmiştir. Eşitlenmesi için indüktif reaktans (Xl) değeri azaltılabilir. Bunun için bobinin indüktansı (L) azaltılmalıdır. L değeri bobinin şekline, ortama, fiziksel özelliklerine bağlı olarak değiştirilebilir. Kapasitif reaktans (Xc ) değeri arttırılabilir. Bunun için sığacın kapasitansı (C) azaltılmalıdır. C değerinin azalması için ortamın dielektrik katsayısı azaltılabilir, kondansatör levhalarının alanı azaltılabilir, levhalar arası mesafe arttırılabilir. Alternatif akımın frekansı azaltılırsa Xl azalır, Xc ise artar. Aralarındaki fark kapanabilir ve rezonans olabilir. Bu nedenle frekans azaltılmalıdır.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 241 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap