Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Kapasitif reaktans değeri indüktif reaktans değerinden daha büyük ise frekans, kapasitans ve indüktans değerleri nasıl değiştirilmelidir? Açıklayınız.

“Kapasitif reaktans değeri indüktif reaktans değerinden daha büyük ise frekans, kapasitans ve indüktans değerleri nasıl değiştirilmelidir? Açıklayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Kapasitif reaktans değeri indüktif reaktans değerinden daha büyük ise frekans, kapasitans ve indüktans değerleri nasıl değiştirilmelidir? Açıklayınız.

2. Kapasitif reaktans değeri indüktif reaktans değerinden daha büyük ise frekans, kapasitans ve indüktans değerleri nasıl değiştirilmelidir? Açıklayınız.

  • Cevap: ) Kapasitif reaktans değeri indüktif reaktans değerinden daha büyük ise: Rezonans olması için X1 = Xc olmalıdır. Burada ise Xc > X1 olarak verilmiştir. Eşitlenmesi için: İndüktif reaktans (Xl) değeri arttırılabilir. Bunun için bobinin indüktansı (L) arttırılmalıdır. L değeri bobinin şekline, ortama, fiziksel özelliklerine bağlı olarak değiştirilebilir. Kapasitif reaktans (Xc) değeri azaltılabilir. Bunun için sığacın kapasitansı (c) arttırılmalıdır. c değerinin artması için ortamın dielektrik katsayısı arttırılabilir, kondansatör levhalarının alanı arttırılabilir, levhalar arası mesafe azaltılabilir. Alternatif akımın frekansı arttırılırsa X1 artar, Xc ise azalır. Aralarındaki fark kapanabilir ve rezonans olabilir. O nedenle frekans arttırılmalıdır.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 241 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap