Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Karda yürürken ayakkabıların altına geniş yüzeyli altlıklar neden takılır?

Karda yürürken ayakkabıların altına geniş yüzeyli altlıklar neden takılır? Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Karda yürürken ayakkabıların altına geniş yüzeyli altlıklar neden takılır?

Karda yürürken ayakkabıların altına geniş yüzeyli altlıklar neden takılır?

  • Cevap:

Basınç, yüzeye uygulanan dik kuvvettir ve P ile gösterilir. Ve,P=F / A  dır.  (birim yüzeye etkiyen kuvvet)Bir cisim de insan da eğer dış bir etken daha yoksa ,yüzeye ağırlığı kadar kuvvet uygular. Karda yürürken, ağırlığımız sebebiyle kara batarız. Ayağımıza daha geniş yüzeyli bir şey giyersek uyguladığımız kuvvet aynı kalacak fakat etkidiğimiz yüzey alanı genişleyecektir. Bu durumda da basınç azalacaktır. Bunu formülden de kolayca anlayabiliriz. (P=F/A , F sabitken A artarsa basınç azalır)

Buna uygun başka bir örnek verecek olursak;
ince uçlu bir çiviyi çakmak ,kalın uçlu bir çiviyi aynı kuvvetle duvara çakmaktan daha kolaydır çünkü onun duvara etkiyen yüzey alanı daha küçüktür, bu yüzden de basıncı daha fazla olur ve duvara girmesi daha kolay olur.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!