Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Transformatörlerin günlük yaşamdaki kullanım alanları ile ilgili araştırma yapınız. Elde ettiğiniz bilgileri poster hâline getiriniz.

“Transformatörlerin günlük yaşamdaki kullanım alanları ile ilgili araştırma yapınız. Elde ettiğiniz bilgileri poster hâline getiriniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Transformatörlerin günlük yaşamdaki kullanım alanları ile ilgili araştırma yapınız. Elde ettiğiniz bilgileri poster hâline getiriniz.

Soru: Transformatörlerin günlük yaşamdaki kullanım alanları ile ilgili araştırma yapınız. Elde ettiğiniz bilgileri poster hâline getiriniz.

  • Cevap: Tranformatörlerin oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Evlerdeki kapı zilleri, radyo ve teyp gibi araçların çalışabilmesi için 220 voltluk bir elektrik gerilimini 8, 10 ya da 12 voltluk bir elektrik gerilimine düşürmek için alçaltıcı transformatörler kullanılmaktadır. Kaynak makineleri için kullanılan transformatörlerde sekonder sargı sayısı primer sargı sayısından daha azdır. Bu sebeple sekonder sargıdan elde edilen akım şiddeti çok yüksek olması nedeni ile ısı enerjisi ile birlikte kaynak yapmak mümkün hale gelmektedir. Eğer sekonder sargı tek bir sarımdan oluşuyor ise oldukça yüksek bir akım şiddeti elde edildiği için metal parçaları ergitebilmektedir. Bu durum ise indüksiyon fırınlarının en temel prensibini oluşturmaktadır. Bununla birlikte transformatörler pek çok farklı alana yayılmış bir kullanım alanı sunmakla birlikte hemen her elektronik cihazın içinde bulunmaktadır.

11. Sınıf Fizik Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 310 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry