Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129

3.3. DENEY

Deneyin Adı: Atmanın ilerleme hızı
Deneyin Amacı: Bir atmanın yaydaki ilerleme hızını etkileyen değişkenlerin belirlenmesi
Deneyde Kullanılan Araçlar

• İnce yay
• Kalın yay
• Masa kıskacı
• İkili bağlama parçası
• Metal çubuk

Deneyin Hazırlanışı

1. Adım: Masa kıskacını masaya sabitleyerek metal çubuğu kıskaca şekildeki gibi yerleştiriniz.
İkili bağlama parçasını kullanarak ince yayın bir ucunu metal çubuk üzerine sabitleyiniz. Masanın diğer tarafına geçip ince yayın boşta kalan ucunu elinizle çekerek yayı geriniz.

Deneyin Yapılışı

1. Adım: İnce yayı küçük bir kuvvetle geriniz. Gerilen yayda bir atma oluşturunuz. Atmanın hızını gözlemleyiniz.
2. Adım: Yayı gerdiğiniz kuvveti artırarak yeni bir atma oluşturunuz. Atmanın hızını gözlemleyiniz.
3. Adım: İnce yayı çıkarınız. Kalın yayı ikili bağlama parçasına yerleştiriniz.
4. Adım: Kalın yayı 1. adımdaki kuvvet büyüklüğünde geriniz. Gerilen yayda bir atma oluşturunuz. Atmanın ilerleme hızını gözlemleyiniz.

Sonuç ve Değerlendirme

1. 1 ve 2. adımlarda oluşturduğunuz atmaların ilerleme hızlarına yönelik gözlemleriniz nelerdir? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: 1 ve 2. adımlarda oluşturduğumuz atmaların ilerleme hızı arasında bir fark gözlemlemedik. Yani, yaydaki kuvvet arttıkça atmaların ilerleme hızı da artmadı. Bu da gösteriyor ki, yayın gerilimine bağlı olarak atmaların ilerleme hızı değişmiyor.

2. 1 ve 4. adımlarda oluşturduğunuz atmaların ilerleme hızlarına yönelik gözlemleriniz nelerdir? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: 1 ve 4. adımlarda oluşturduğumuz atmalar arasında ilerleme hızı farkı gözlemledik. Kalın yayda oluşturduğumuz atmanın ilerleme hızı ince yaydaki atmanın ilerleme hızından daha yavaştı. Bu da, yayın kalınlığına bağlı olarak atmaların ilerleme hızının değişebileceğini gösteriyor. Kalın yaydaki atmanın daha yavaş ilerlemesi, yaydaki kütlenin artması ve dolayısıyla yayın elastik özelliklerindeki değişikliklerin etkisiyle açıklanabilir.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!