Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 54

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 54

Deneyin Yapılışı

1. Adım: Anahtar açık durumdayken pusulanın fotoğrafını tabletle çekerek fotoğrafı “1 numaralı fotoğraf” şeklinde tablete kaydediniz.
2. Adım: Pusula ŞekiM’deki konumdayken üretecin kademe düğmesini 3 V’a getirip anahtarı kapatınız. Ampermetrede okunan değeri kaydediniz. Pusula ibresi dengeye geldiğinde fotoğrafını tabletle çekerek fotoğrafı “2 numaralı fotoğraf” şeklinde tablete kaydediniz.
3. Adım: Üretecin kademe düğmesini 6 V’a getirip ampermetrede okunan değeri defterinize kaydediniz. Pusula ibresindeki sapmayı gözlemlemek için pusula ibresi dengeye geldiğinde pusula ibresinin fotoğrafını tabletle çekerek fotoğrafı “3 numaralı fotoğraf” şeklinde tablete kaydediniz.
4. Adım: Üretecin kademe düğmesini 3 V’a getirip pusulayı elinizle bakır tele doğru Şekil-N’deki gibi yaklaştırınız. Pusula, bakır tele yakın konumdayken anahtarı kapatıp pusula ibresi dengeye geldiğinde fotoğrafını çekerek “4 numaralı fotoğraf” şeklinde tablete kaydediniz.

Sonuç ve Değerlendirme

1. 1,2 ve 3 numaralı fotoğrafları inceleyiniz. Ampermetrede okunan değerlere göre pusula ibresinin sapma miktarındaki farklılığın sebebini arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: 1,2 ve 3 numaralı fotoğrafları incelediğimizde, manyetik alandan kaynaklanan manyetik alan şiddetinin artması, bakır telin etrafındaki manyetik alanın şiddetini de artırır. Bu nedenle, manyetik alan şiddetinin artması, pusula ibresinin sapma miktarını da artırır. Ampermetrede okunan değerlerin artması, manyetik alanın gücünün artması anlamına gelir ve bu da pusula ibresinin sapma miktarını artırır.

2. 2 ve 4 numaralı fotoğrafları inceleyiniz. Pusulanın tele olan uzaklığının değişmesinin pusula ibresindeki sapma miktarını nasıl etkilediğini arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:

2 ve 4 numaralı fotoğrafları incelediğimizde, pusulanın tele olan uzaklığı arttıkça manyetik alanın gücü azalır ve bu da pusula ibresinin sapma miktarını azaltır. Bu, manyetik alanın etkisinin tele olan uzaklığına bağlı olduğunu gösterir. Pusulanın tele olan uzaklığının artması manyetik alanın şiddetini azaltır ve pusula ibresinin sapma miktarını da azaltır.

Bu deney, düz iletken telden geçen akımın manyetik alanı nasıl etkilediğini ve manyetik alanın şiddetini etkileyen değişkenleri anlamak için yararlı bir uygulamadır. Bu deneyde kullanılan araçlar, öğrencilerin manyetik alanın etkilerini görsel olarak görmelerine ve manyetik alanın şiddetini etkileyen değişkenleri incelemelerine yardımcı olur.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 54 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!