Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 286 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 286 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 286 Cevapları Anka Yayınevi

Birçok modern aygıtın çalışmasını kavramamız için yüklü parçacıkların elektrik ve manyetik alandaki davranışlarını anlamak gerekir. Atomik düzeyde yüklü taneciklerin hareketine elektromanyetik kuvvetler hâkimdir. Yüklü taneciklere Şekil 2.63.a’da görüldüğü gibi elektrik alan içinde elektriksel kuvvet etki eder. Bu kuvvet Fe = q • E’ye eşittir. Manyetik alana dik fırlatılan yüklü taneciklere Şekil 2.63.b’de görüldüğü gibi manyetik kuvvet etki eder. Manyetik kuvvet Fm = q • v • B’ye eşittir. Negatif yüklü bir parçacığı Şekil 2.63.c’de görüldüğü gibi manyetik alana fırlatırsak parçacık, helis şeklinde yörünge izler. Yüklü parçacık bir bölgede hem elektrik alan hem de manyetik alan etkisindeyse parçacığa etki eden kuvvet, matematiksel modeli ile bulunur. Bu kuvvete elektromanyetik olayın anlaşılmasına yaptığı katkılardan dolayı Hendrik Antoon Lorentz’in (Hendrik Anton Luvınts) anısına Lorentz kuvveti denir.

Pozitif yüklü bir parçacık Şekil 2.64’te görüldüğü gibi elektrik ve manyetik alanın etki ettiği bölgeye fırlatılırsa zıt yönde iki kuvvetin etkisinde hareket eder. Bu iki kuvvet birbirine eşit ise parçacık, hızını değiştirmeden yoluna devam eder.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 286 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap