Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 294 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 294 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 294 Cevapları Anka Yayınevi

Farklı ülkelerin elektrik şebekelerinde kullanılan gerilim ve frekans değerlerinin farklı olmasının sebeplerini araştırınız. Edindiğiniz bilgileri sunum hâline getiriniz ve sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

Sovyetler Birliği’nde 1960’lara kadar AC şebeke voltajı 127 voltluk etkili bir değere sahipti. Aynı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde, çıkıştaki voltaj 120 volta ulaştı. Daha sonra, ağlardaki akım voltaj değerleri, teller için bakır tüketimini azaltmak için değişikliklerle standartlaştırılacaktır, çünkü aynı elektrik gücünü iletmek için tellerin enine kesiti ne kadar küçük olursa, akım o kadar küçük olur ve teldeki akım ne kadar küçük olursa, voltaj o kadar yüksek olur. şanzıman.

Ancak bu geçiş hemen gerçekleşmeyecek. Ekonomik olarak, elektriğin yüksek voltajda iletimi elbette daha kârlıdır, ancak ulusal ölçekte başka bir voltaja geçmek, mevcut frekans standartlarını değiştirmekten bahsetmemek için hiçbir şekilde ucuz değildir.

Tarihsel olarak, ABD’deki ilk elektrik şebekeleri 110 voltluk voltajlarını ünlü mucide borçluydu. Thomas Alva Edison. Bunlar, karbon filamentli ampuller, 1928’den beri mühendislerin zihninde yavaş yavaş mühendislerin zihninde onaylanan “Mevcut Savaş” da Nikola Tesla’nın zaferinden önce bile 100 voltluk sabit voltaj kaynağı için tasarlanmıştı.

Gerçek şu ki, Edison’un DC enerji santrallerinin tipik voltajı sadece 110 volttu, çünkü iletim sırasında 10 volt basitçe kayboldu, çünkü iletilen gücün iyi bir kısmı Joule-Lenz yasasına göre teller içinde ısı şeklinde basitçe dağıldı. Aynı zamanda Edison’un şirketi, 110 voltluk standardını terk etmeyi bile düşünmüyordu.

Buluş 1883’te Nikola Tesla tarafından (ve Rusya’da – Mikhail Osipovich Dolivo-Dobrovolsky, Ardından tesla), bir indüksiyon motorunun, Avrupa kıtasının yaygın elektrifikasyonu başladı, burada akkor lambaların metalik bir filamanı vardı ve böyle bir lambanın voltajının iki katına çıkarılması gerekiyordu – 220 volt, ilk başta ekonomik olarak kârsız olan 110 voltluk iki hattın paralel bağlantısı ile elde edilmeye başlandı.

Böylece kent büyük ölçekte elektriklenmeye başlar başlamaz Berlin’de 220 volt alternatif akım ortaya çıktı ve iletim sırasında güç kayıpları dört kez azaldı. Gerilimi daha da artırmaya başlamadılar, çünkü bu insanlar için güvenli olmayacaktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, TN-C-S bugün standart güç kaynağı sistemidir. TN-C-S sisteminde, trafo merkezi, iletken parçaların toprak ile doğrudan bağlantısı ve sıkı topraklanmış bir nötr içerir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz – TN-C ve TN-C-S binalarında topraklama sistemlerinin çalışma prensipleri.

Transformatör trafo merkezinin bulunduğu yerde iletişimi sağlamak için – binaya giriş, kombine sıfır çalışma (N) ve PEN adını kabul eden koruyucu iletken (PE) kullanılır. Buradaki tek fazlı voltaj şimdi 120/240 volttur, topraklanmış bir merkezi terminali olan bir aşağı inen transformatör tarafından sağlanır.

Şu anda ABD’de genel kabul gören AC frekansı, teorik olarak transformatörler ve motorlar üzerinde 50 Hz frekansında gerekenden daha az bakır ve demir kullanılmasına izin veren 60 Hz’dir.

Bununla birlikte, tarihi 110 volta yakın ortalama değer ile ilgili olarak, ABD’de muhtemelen Edison’a bir haraç olarak kaldı, ihtişamı boyunca çok fazla 110 volt elektrik hattı inşa edildi. Öte yandan, insanlar için 220 volttan 110 volt daha güvenlidir. Amerika Birleşik Devletleri lehine bir artı nedir?

ABD, Avrupa ve Rusya ile karşılaştırıldığında, AC ağlarının yaygın tanıtımı ile standart 220 volt hemen ortaya çıktı. SSCB’deki savaştan sonra, ülke çapındaki transformatörler yenileriyle değiştirildi, hemen eski 110-127 volt yerine 220 volt çıkış voltajıyla kuruldu.SSCB’de, ülkenin elektrifikasyonuna katılan Alman bilim adamlarının standart voltajı seçmede bir eli vardı.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 294 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap