Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 288

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 288 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 288

B) YÜKLÜ, İLETKEN VE PARALEL LEVHALAR ARASINDA OLUŞAN ELEKTRİK ALANIN BAĞLI OLDUĞU DEĞİŞKENLER

Simülasyon 2.1: Yüklü, İletken ve Paralel Levhalar Arasında Oluşan Elektrik Alanın Bağlı Olduğu Değişkenler

Simülasyonun Amacı

Yüklü, iletken ve paralel levhalar arasında oluşan elektrik alanın bağlı olduğu değişkenleri incelemek

Verilen karekodu okutarak simülasyonu açınız.

Simülasyonun Uygulanışı

1. Ekran görüntüsündeki sağ üst köşede görünen kutucukların hepsinin seçili olmasını sağlayınız.
2. Pilin üzerindeki sarı parçayı aşağı ya da yukarı yönde hareket ettirerek potansiyel farkı sağlayınız ve levhalar arasında elektrik alan oluşturunuz. Oluşan elektrik alan çizgilerini gözlemleyiniz.
3. Elektrik alanı oluşturduktan sonra voltmetreyi kullanarak levhaların arasındaki potansiyel farkı ölçünüz ve okuduğunuz değeri not ediniz. Bunun için voltmetrenin kablolu uçlarını levhalara değdirmeniz yeterlidir.
4. Pilin potansiyel farkını değiştirerek voltmetreyle ölçüm işlemini tekrar yapınız ve okuduğunuz değeri not ediniz. Oluşan elektrik alan çizgilerini gözlemleyiniz.
5. Pilin potansiyel farkını sabit tutarak levhalar arasındaki uzaklığı, simülasyondaki okları kullanarak değiştiriniz. Elektrik alanda bir değişim olup olmadığını gözlemleyiniz.
6. Levhalar arasındaki uzaklığın değişmesi durumunda levhalar arasındaki potansiyel farkı voltmetre ile ölçüp değeri not ediniz.
7. Pilin potansiyel farkını sabit tutarak levhaların büyüklüğünü, simülasyondaki okları kullanarak değiştiriniz. Elektrik alanda bir değişim olup olmadığını gözlemleyiniz.
8. Levhaların büyüklüğünün değişmesi durumunda levhalar arasındaki potansiyel farkı voltmetre ile ölçüp değeri not ediniz.
9. Levhaların pil ile olan bağlantısını kesiniz.
10. Levhalar arasındaki uzaklığı, simülasyondaki okları kullanarak arttırınız. Elektrik alanda bir değişim olup olmadığını gözlemleyiniz.
11. Levhalar arasındaki uzaklığı arttırarak potansiyel farkı voltmetre ile ölçüp değeri not ediniz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 288 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!