Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 286

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Fen Lisesi Sayfa 286 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 286

PET (Pozitron Emisyon Tomografisi)

Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) (Görsel 6.1.6), damar yolu ile vücuda enjekte edilen radyoaktif maddenin biriktiği dokuları görüntüleyen nükleer tip cihazının adıdır. PET taramaları; kan akışı, oksijen kullanımı ve şeker dengesi gibi önemli vücut fonksiyonlarını ölçerek organ ve dokuların ne kadar sağlıklı çalıştığını değerlendirmede doktorlara yardımcı olur. PET taramalarının çoğu günümüzde bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ile birlikte yapılmaktadır. Bu birleştirilmiş tarama yöntemine PET/BT denir. Bu cihazlar vücuttaki anormal metabolik durumların yerini belirler. Birleştirilmiş tetkik yöntemi tek tek yapılan iki taramaya göre daha doğru teşhis sağlar. Bu yöntemin özellikle kanser, parkinson benzeri hastalıkların tanılamasında önemli bir yeri vardır.

Ultrason (USG)

Ses, dalgalar hâlinde yayılan titreşimlerdir. Ses dalgaları boyuna dalgalardır ve diğer dalgalar gibi yansıma özelliğine sahiptir. İnsan kulağının duyma eşiği 20 hertz ile 20 000 hertz değerleri arasındadır. 1917 yılında Paul Langevin (Pol Lengevin) kuartz kristalini kullanarak insan kulağının duyamayacağı yüksek frekanslı ses dalgalarını üretmiştir. İnsan kulağının duyamayacağı yüksek frekanslı bu ses dalgalarına ultrasonik ses dalgaları denir. Ses dalgalarının görüntülenmek istenen bölge üzerine düşürülmesi ve yansıyan ses dalgalarının işlenmesi ile görüntüleme yapılmasını sağlayan cihaza ultrason görüntüleme (USG) cihazı denir (Görsel 6.1.7).

Ultrason cihazları, çalışması sırasında herhangi bir radyasyon yaymaması ve eş zamanlı görüntü elde edilebilmesinden dolayı sıklıkla kullanılır.

Ultrasonik ses dalgalarından tip, denizcilik ve askerî savunmada yararlanılır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 286 Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!