Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 295

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Fen Lisesi Sayfa 295 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 295

P Tipi Yarı İletkenler

Son yörüngesinde 4 elektron bulunan silisyum ya da germanyumun içine son yörüngesinde üç elektron bulunan indiyum (ya da galyum, bor, alüminyum) karıştırılırsa indiyumun üç elektronu komşu elektronlarla kovalent bağ yapar. Silisyum ya da germanyumun elektronlarından birisi bağ yapacak indiyum elektronu bulamaz ve dışarıdan elektron almak ister.

Elektrona ihtiyaç olan yer bir oyuk (boşluk) ile ifade edilir. Oyuk, her an elektron çekmeye uygun durumda olduğundan pozitif yüklü kabul edilir. Oyuk yönünden zengin, elektron yönünden fakir olan bu tip karışıma da P tipi yarı iletken denir.

P tipi yarı iletkenin oluşumunda kullanılan maddeler elektron azalmasına neden olduklarından bunlara alıcı (akseptör) adı verilir.

6.2.2. YARI İLETKEN MALZEMELERİN TEKNOLOJİDEKİ ÖNEMİ

P-N Eklemi

P tipi ve N tipi maddeler yalın hâlde elektriksel işlevleri yerine getiremezler. P ve N tipi malzeme bir arada kullanılırsa oluşan bu birleşime P-N eklemi denir (Şekil 6.2.1). P-N birleşimi, elektronik alanda devre elemanlarının yapımında kullanılır.

Diyot

Diyot tek yönde elektrik akımını ileten bir devre elemanıdır. Diyotun P kutbuna “anot”, N kutbuna da “katot” adı verilir. Genellikle alternatif akımı doğru akıma dönüştürmek için doğrultucu devrelerde kullanılır. Diyotun devre sembolü Şekil 6.2.2: a’daki gibidir. Diyot, N tipi madde ile P tipi maddenin birleşiminden oluşur. Bu maddeler ilk birleştirildiğinde P tipi maddedeki oyuklarla N tipi maddedeki elektronlar iki maddenin birleşim noktasında buluşarak birbirini nötrler ve burada yüksüz bir bölge oluşur. Bu yüksüz bölge, kalan diğer elektron ve oyukların birleşmesine engel olur (Şekil 6.2.2: b).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 295 Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!