Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 302

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Fen Lisesi Sayfa 302 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 302

6.3.1. SÜPER İLETKENLER

Sıcaklığı belirli bir değerin altına düşürüldüğü zaman doğru akıma karşı elektriksel dirençleri sıfır olan malzemelere süper iletken denir. 1908 yılında Heike Ka- merling Onnes (Hayke Kamerling Ons) helyumu sıvılaştırmayı başardı. Bu başarısından sonra sıvı helyumu kullanarak metallerin elektriksel dirençlerinin düşük sıcaklıklardaki değişimini (Grafik 6.3.1) araştırmaya başladı. 1911 yılında sıvı helyum ile kritik sıcaklık (TC) olarak belirlediği 4,2 K sıcaklığına kadar soğutulduğunda cıvanın elektriksel direncinin ölçülemeyecek kadar küçük bir değere düştüğünü gözlemledi. Daha sonra yapılan ölçümlerde bu değerin sıfır olduğu anlaşılmıştır. Bu olay, süper iletkenliğin keşfi olarak kabul edilmektedir. Heike Kamerling Onnes bu çalışmadan dolayı 1913 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.

Sonraki yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda başka elementlerin ve bileşiklerin de [1913 yılında kurşunun (Pb) 7,2 K, 1930 yılında niyobyumun 9,2 K] süper iletken olduğu keşfedildi. Altın, gümüş, bakır gibi sıradan fakat iyi bir iletkenin direnci, sıcaklığı düştükçe azalır. Fakat sıcaklığın mutlak sıfıra (-273 0C) yaklaştığı durumlarda bile direnç sıfır olmaz. Süper iletken malzemelerde ise sıcaklık belirli bir değerin altına düştüğünde malzeme süper iletken duruma geçer. Bir elektrik akımı, süper iletken malzemenin içinden hiçbir kaynaktan güç almaya ihtiyaç duymadan akmaya devam edebilir.

Süper iletkenlerin tamamı Meissner (Maysner) etkisi olarak adlandırılan bir özellik gösterir. Walther Meissner (Volter Maysner) ve Robert Ochsenfeld (Rober Ohsenfayld) tarafından 1933 yılında gözlemlenen bu etki, süper iletken malzemelerin süper iletken durumdayken (sıcaklığı kritik sıcaklığın altındayken) manyetik alanı dışarlamasıdır. Manyetik alanı tümüyle dışarlama özelliğine diyamanyetik özellik denir. Dış manyetik alanın şiddeti, süper iletken bir malzemenin içine girdikten çok kısa bir süre sonra sıfırlanır. Bu nedenle tüm süper iletkenler kusursuz diyamanyetik özellik gösterir (Şekil 6.3.1). 1957’de fizikçiler John Barden, Leon Cooper (Liın Kupır) ve John Schrieffer (Con Şirifır) soyadlarının baş harflerinden oluşan BCS teorisi olarak bilinen çalışmalarını yayımlamışlar ve 1972 yılında kendilerine Nobel Ödülü’nü kazandıran bu çalışma ile ilk kez süper iletkenliğin fiziksel temelini açıklamışlardır. Süper iletkenliğin BCS tanımında temel düşünce, Cooper çifti olarak adlandırılan elektron çiftinin davranışına dayanmaktadır.

Cooper çifti olarak adlandırılan bu elektron çiftleri bozon gibi davranır. Bozonlar için Pauli Dışarlama İlkesi geçerli değildir. Süper iletkenler; manyetik güç depolama sistemleri, maglev trenleri, maglev rüzgâr türbinleri, parçacık hızlandırıcılar, süper iletken kablolar gibi teknolojilerde kullanılmaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 302 Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!