Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 310

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Fen Lisesi Sayfa 310 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 310

6.5. LAZER IŞINLARI

Lazer kelimesi, [Light Amplification By Stimulated Emission Of Radiation (Layt Emplifikeyşın bay Sitimu- leytıt Emişın Of Reydieyşın)] “Uyarılmış Emisyon Yoluyla Işığın Şiddetlendirilmesi” anlamına gelen İngilizce ifadenin baş harflerinden oluşur. Temelde lazer, atomların enerji düzeyleri arasındaki elektron geçişleri ile oluşan ışımalara dayanır. Uyarılmış emisyon yolu ile aynı fazlı, eşit frekanslı, eşit enerjili ve aynı yönlü fotonları oluşturan ışık kaynağına lazer denir.

Albert Einstein, 1917 yılında uyarılmış emisyon teorisini açıklamıştır. Einstein’ın uyarılmış emisyon teorisini temel alan Charles Townes (Çarls Tawns) ve Arthur Schawlow (Artur Şavlov) 1958 yılında mikrodalga ışınları kullanarak “MASER”i (Short For Microwave Amplification By Stimulated Emission Of Radiation) geliştirdi. MASER, lazerin gelişiminde çok önemli bir yer tutmaktadır. Maser uzay araştırmalarında radyo sinyallerini güçlendirmek için kullanılmıştır. 1960 yılında Theodore Maiman (Teodor Meymen), yakut kristal çubuk etrafina sarılı güçlü bir ampulü yakarak lazeri icat etmiştir.

6.5.1. LAZER IŞINLARININ OLUŞUMU

SİMÜLASYON 1

SİMÜLASYONUN ADI: Lazer Işınının Oluşumu

SİMÜLASYONUN AMACI: Lazer ışınının oluşumunun incelenmesi

Genel Ağ’da verilen aşağıdaki simülasyonu inceleyiniz.

https://phet.colorado.edu/sims/lasers/lasers_tr.jnlp

1. Enerji seviyelerini ışığın rengine göre düzenleyerek uyarılmış emisyon oluşmasını sağlayınız.

2. Birden fazla atomun uyarılmış emisyona uğraması sonucu ortaya çıkan lazer ışınını oluşturunuz.

  • Cevap:

Lazer ışını, ışık dalga boylarının aynı yönde ve aynı fazda hareket ettiği monokromatik bir ışıktır. Lazer ışını oluşturmak için öncelikle yüksek enerjili fotonlarla atomların uyarılması gerekmektedir. Bu uyarılmış atomlar, daha sonra bir fotonu emerek aynı enerjide bir foton salarlar. Bu süreç, uyarılmış emisyon olarak adlandırılır.

Birden fazla atomun uyarılmış emisyon sonucu aynı frekansta ışık salmasıyla lazer ışını oluşur. Bu işlem için bir optik rezonatör kullanılır. Optik rezonatör, iki ayna arasında bir boşluktan oluşur ve ışığın bir kez daha atomlar tarafından geçmesine izin verir. Bu, atomların daha fazla uyarılmasına ve daha güçlü bir ışık emisyonuna yol açar.

Sonuç olarak, lazer ışınının oluşumu, yüksek enerjili fotonlarla atomların uyarılması ve optik rezonatör yardımıyla bir kez daha uyarılmaları ve aynı frekansta ışık salmaları yoluyla gerçekleşir.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 310 Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!