Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 113

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 113 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 113

Şekil 3.6’da gösterildiği gibi M noktasının Ki kaynağına olan uzaklığı 4A, K2 kaynağına olan uzaklığı ise 2A’dır ve M noktası 2. dalga katarı üzerindedir. Bu noktadan hareketle “Girişim deseni üzerinde seçilen bir noktanın kaynaklara olan uzaklıkları arasındaki fark, dalga boyunun tam katı ise o nokta bir katar çizgisi üzerindedir.” sonucuna ulaşılabilir. N noktasının K1kaynağına uzaklığı 3,5A, K2 kaynağına uzaklığı 2A’dır. Bu noktanın kaynaklara olan uzaklıkları farkı 1,5A’dır ve bu nokta 2. düğüm çizgisi üzerindedir. Bu noktadan hareketle “Girişim deseni üzerinde seçilen bir noktanın kaynaklara olan uzaklıkları arasındaki fark, dalga boyunun buçuklu katı ise o nokta bir düğüm çizgisi üzerindedir.” sonucuna ulaşılabilir.

Su derinliği her yerinde aynı olan bir dalga leğeninde, A dalga boylu dalgalar üreten özdeş iki noktasal kaynak aynı fazda çalıştırılarak girişim deseni oluşturuluyor.
Buna göre
I. kaynaklar arası uzaklığı artırmak,
II. kaynakların frekansını artırmak,
III. dalga leğenine su eklemek
işlemlerinden hangilerinin tek başına yapılması durumunda 2. dalga katarının oluştuğu yerde 2. düğüm çizgisi oluşabilir?

2. dalga katarının bulunduğu yerde 2. düğüm çizgisinin oluşabilmesi için su dalgalarının dalga boyunun artırılması gerekir.
I. Kaynaklar arası uzaklığın artırılmasının dalga boyuna bir etkisi olmayacağından düğüm çizgilerinin ya da dalga katarlarının yeri değişmez.
II. Kaynakların frekansının artırılması dalga boyunu azaltır. Bu da 2. dalga katarı yerine kendisinden sonraki çizgilerden birinin (3. düğüm, 3. dalga katarı gibi) gelmesine neden olabilir.
III. Dalga leğenine su eklenmesi derinliği ve dalgaların hızını artırır. Dalgaların hızının artması, dalga boyunu artırır. Bu durumda ardışık düğüm çizgileri ve dalga katarları arası uzaklık artar. 2. dalga katarının yerini 2. düğüm çizgisi alabilir. Bundan dolayı cevap yalnız III olur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 113 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!