Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 126

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 126 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 126

UYGULAMA » 10

1. Güneş ışığına karşı çekilen fotoğraflarda (ters ışık) görselde verildiği gibi bir durumla karşılaşılmaktadır. Bu tür fotoğraflarda görseldeki insanların yüzü net olarak görülememektedir. Işığın doğası düşünüldüğünde bu durumun sebebini nasıl açıklarsınız?

  • Cevap: Işığın kırınımı (dalga doğası)

2. Karanlık bir ortamda yakın bir mesafeden elinize ışık tutunuz. Elinizin duvardaki gölgesini dikkatle inceleyiniz. Gölgenin kenarlarının buğulu görünmesi ışığın kırınıma uğradığını gösterir mi? Açıklayınız.

  • Cevap: Işığın kırınımı (dalga doğası)

ARAŞTIRMA

X ışınları deriden girip kemiklerde kırınıma uğrar mı? Bir röntgen filmini inceleyerek bu konuyu araştırınız. Ulaştığınız bilgileri sınıf ortamında arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: X ışınları, deriden geçerken kırınıma uğramaz; fakat kemikler tarafından emilir. Bu nedenle, röntgen filmlerinde kemikler daha koyu renkte görünürken, yumuşak dokular daha açık renkte görünür.

ARAŞTIRMA

Sınıfta üç gruba ayrılınız. Grup arkadaşlarınızla aşağıda verilen konulardan birini seçip o konuyu araştırınız. Elde etiğiniz bilgiler ile bir sunum hazırlayınız ve akıllı tahtada sunum yapınız.

1. Balık avcılığında balık sürüsünün büyüklüğü, balık cinsi ve balıkların deniz altındaki konumları çok önemlidir. Balıkçılar bu bilgilere nasıl ulaşmaktadır?

  • Cevap: Balıkçılar, balık sürüsünün büyüklüğü, cinsi ve konumları hakkında bilgi edinmek için sonar teknolojisi kullanmaktadır.

2. Damarlardaki daralma ve tıkanmaların yol açtığı sorunları tespit etmek için kan akış hızını ölçmek gerekir. Doktorlar bu bilgiyi nasıl elde etmektedir?

  • Cevap: Doktorlar, damarlardaki kan akış hızını Doppler ultrasonografi ile ölçerek daralma ve tıkanıklıkları tespit eder.

3. Pilotlar, güvenlik nedeniyle türbülans veya yağışın yoğun olduğu bölgelerden kaçınacak şekilde uçuş rotasını belirler. Pilotlar bu bilgilere nasıl ulaşır?

  • Cevap: Pilotlar, türbülans, yağış ve diğer hava koşulları hakkında bilgi almak için meteorolojik raporları ve hava trafik kontrol merkezlerini kullanır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 126 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!