Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 129

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 129

Elektromanyetik Dalgaların Özellikleri

Elektromanyetik dalgalar, günlük hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri hâline gelmiştir. Cep telefonu, radyo, televizyon, kablosuz modem, mikrodalga fırın gibi birçok teknolojik ürün elektromanyetik dalgaları kullanır. Görsel 3.9’da verilen küresel ağ girişimi modeli incelendiğinde elektromanyetik dalgaların günlük hayatın merkezinde olduğu görülür.

Elektromanyetik dalgaların varlığını matematiksel olarak ispatlayan ve ışık dalgalarının elektromanyetik dalga olduğunu ortaya koyan James Clerk Maxwell’dir [Ceymis Kılark Maksvel (Görsel 3.10)]. Maxwell, zamanla değişen elektrik alanının çevresinde bir manyetik alan, zamanla değişen manyetik alanın çevresinde de bir elektrik alanı oluştuğunu ileri sürerek elektromanyetik dalgaların varlığına işaret etmiştir. Elektromanyetik dalgalardaki elektrik alanı ve manyetik alanın, elektromanyetik ışıma oluşturacak şekilde ışık hızıyla yayıldığını keşfetmiştir.

Maxwell, diğer bilim insanlarının çalışmalarından faydalanmış; kendisinden önce Gauss (Gaus) Yasası, Faraday (Feridey) Yasası ve Ampere (Amper) Yasası şeklinde birbirinden bağımsız olarak formüle edilen denklemleri birleştirerek bir teori hâline getirmiştir. 1864 yılında yayımlanan bu teori, elektromanyetik teori olarak adlandırılmıştır. Maxwell, elektromanyetik dalgaların varlığını matematiksel olarak ifade etmiş fakat deneysel olarak ispatla- yamamıştır. Elektromanyetik dalgaların varlığını deneysel olarak kanıtlayan bilim insanı, Heinrich Rudolf Hertz (Haynrih Rudolf Hertz) olmuştur.

Duran bir yük, sadece elektrik alanı oluşturur fakat ivme- lenen yük hem elektrik alanı hem de manyetik alan meydana getirir. Yüklü parçacıkların ivmeli hareket yapmaları sonucunda farklı düzlemlerde birbirine dik, değişken elektrik alanı ve manyetik alan ortaya çıkar. Elektrik alanı ve manyetik alan vektörleri, birbirine ve hareket doğrultularına dik olarak hareket eder (Şekil 3.21). Elektromanyetik dalgalar, boşlukta ışık hızı (c) ile hareket eder. Işık hızıyla ilerleyen elektromanyetik dalgalar, elektrik alanı (E) ve manyetik alan (B) büyüklüğü cinsinden şu şekilde ifade edilir:

Elektromanyetik dalgaların ilerleme yönü sağ el kuralı ile bulunur. Sağ elin başparmağı diğer dört parmağa dik olacak şekilde açıldığında dört parmak, elektrik alanını; avuç içi, manyetik alanı gösterecek şekilde tutulursa başparmak elektromanyetik dalgaların ilerleme yönünü gösterir (Şekil 3.22).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 129 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!