Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 143

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 143 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 143

Atom Kavramı

Maddenin çeşitliliğini ve çokluğunu gözlemleyen Eski Çağ filozofları, maddenin kökeninde ve çeşitliliğin temelinde yatan bir unsur olması gerektiğini düşünmüş ve maddenin kendisinden türediği bu temel unsurun maddenin ortak özelliği olduğunu ileri sürmüştür.

Democritus [Demokritos (MÖ 5. yy.)], maddenin temelinde atom denilen ve daha küçük parçalara bölünemeyen bir unsur bulunduğunu söylemiştir. Maddenin kendisine dayandığı bu unsuru “atomos” olarak isimlendirmiştir. Ato- mos, Yunancada kesilemez veya bölünemez anlamına gelmektedir.

Fiziğin felsefeden ayrılıp bir bilim dalı olarak ortaya çıkmasından sonra atomla ilgili deneysel çalışmalar yapılmış ve atomun yapısını açıklayan atom teorileri ortaya atılmıştır. Her atom teorisi bir önceki teorinin eksiklerini kapatmış ve atom teorileri birbiriyle ilişkili şekilde gelişerek bugünkü hâlini almıştır.

Bugünkü bilgilere göre evrende enerji dışındaki her şey atomlardan oluşmaktadır. Göz ile görülemeyen atom, bir maddeye karakteristik özelliğini veren temel unsurdur. Atomun yapısının çok büyük bir kısmı boşluktan oluşur. Geriye kalan kısım, çekirdek ve elektronlardan meydana gelir. Çekirdek, pozitif yüklü proton ve yüksüz nötrondan oluşmakta ve çekirdeğin çevresinde negatif yüklü elektronlar bulunmaktadır.

Atom Teorileri

1. Dalton Atom Teorisi
John Dalton [Con Daltın (Görsel 4.1)] bilim dünyasına bir atom modeli sunmuştur. Bu modele göre
• Madde veya elementler, atom adı verilen ve bölünemeyen çok küçük taneciklerden oluşur.
• Bir elementi oluşturan atomlar birbiriyle aynıyken başka bir elementi oluşturan atomlardan farklıdır.
• Bileşikler, birden çok elementin atomlarından oluşur.
• Atomlar, Şekil 4.1’de gösterildiği gibi çok yoğun, içi dolu kürelerdir.

2. Thomson Atom Teorisi

Dalton atom modelinin ardından William Crookes (Vilyım Kuruks), Crookes tüpünü icat etti ve katot ışınlarını buldu. Julius Plücker (Yulyus Plüker), katot ışınlarının negatif yüklü olduğunu mıknatıslardan yararlanarak ortaya koydu. George Johnstone Stoney (Corç Conston Stoniy), elektronu keşfetti. Bütün bu gelişmelerin katkısıyla John Thomson [Con Tamsın (Görsel 4.2)], bilim dünyasına üzümlü keke benzetilen yeni bir atom modeli sundu. Bu modelde kek, tamamen dolu pozitif kısmı; kuru üzümler ise elektronları temsil etmektedir. Bu modele göre

• Atomlar, yaklaşık çapı 10-10 m olan içi dolu yüksüz (nötr) kürelerdir.
• Elektronların kütlesi, atomun kütlesinin yanında ihmal edilecek kadar küçüktür.
• Pozitif ve negatif yükler, Şekil 4.2’de gösterildiği gibi elektriksel yük dengesini sağlayacak şekilde bir araya gelmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 143 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!