Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 15

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 15

Düzgün Çembersel Hareket Nedir?

Günlük hayatta çembersel yörüngede hareket eden birçok cisme rastlanır. Lunaparklarda sabit büyüklükte bir hızla dönen dönme dolaplardaki kabinlerin hareketi, saatin akrep ve yelkovanının hareketi, sabit süratle ilerleyen bir araç tekerleğinin üzerindeki yazı ve işaretlerin hareketi (Görsel 1.1), santrifüj aletine yerleştirilen tüplerin hareketi (Görsel 1.2) düzgün çembersel harekete örnek verilebilir. Evrende makroskobik düzende gözlemlenen hareketlerin birçoğu, belli zaman aralıklarında tekrarlı olarak gerçekleşen hareketlerdir. Bu tür hareketler periyodik hareket olarak adlandırılır. Dolanım, titreşim ve düzgün çembersel hareket yapan cisimlerin hareketleri periyodik harekete örnek gösterilebilir.

Sabit bir eksen etrafında, yörüngesi çember şeklinde olan harekete çembersel hareket denir. Bu hareketi yapan cisim, sabit büyüklükte bir hızla ilerliyorsa hareket düzgün çembersel hareket olarak adlandırılır.

Şekil 1.1’deki gibi sabit süratle ilerlemekte olan bir aracın düzgün çembersel hareket yapabilmesi için hız vektörüne dik, sabit büyüklükte bir kuvvetin etkisi altında kalması gerekir. Cisim, bu kuvvetin etkisi altında kaldığı süre boyunca sabit bir süratle r yarıçaplı bir çember çizerek hareket eder. Bu hareket süresince hız vektörünün yönü sürekli değişir.

UYGULAMA » 1

Aşağıdaki hareket türlerini (titreşim, dönme ve öteleme) belirleyiniz.

  • Cevap:

Beton mikseri: Dönme
Gezegenler: Dönme ve öteleme
Saat: Dönme
Zincir salıncak: Dönme
Salıncak: Titreşim
Metronom: Titreşim
Balon: Öteleme
Testere: Dönme

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 15 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!