Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 159

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 159 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 159

Üzerinde yaşadığımız Dünya da dâhil olmak üzere her türlü astronomik cismi (gök adalar, gezegenler, yıldızlar, tozlar vb.) içine alan madde ve enerjinin tamamı evreni oluşturur. Peki, evrenin sınırları neresidir? Evrenin sınırlarının olup olmadığı hakkında henüz bir bilgi yoktur. Günümüz teknolojisi ile (teleskoplar, uydular vb.) evrenin görülebilen kısmı yani görünür evrenin çapı, şu an için ışığın yaklaşık 93 milyar yılda katedebileceği mesafe olarak tahmin edilmektedir. Evrenin boyutları muhtemelen görünür evrenden çok daha büyüktür. Evrenin başlangıcı, oluşumu ve geleceği birtakım teorilerle anlaşılmaya çalışılmaktadır.

Büyük patlama teorisi; evrenin aşırı yoğun, sıkıştırılmış enerji şeklinde, atomdan küçük ve sıcak bir noktadan meydana geldiğini savunan ve yaygın şekilde kabul gören kozmolojik modeldir. Sonsuz büyüklükteki evrenin büyük patlama ile başladığı fikri 1920 yılında ortaya atılmıştır. Evrenin yaşının, büyük patlamadan günümüze kadar geçen sürenin, yaklaşık 13,8 milyar yıl olduğu düşünülmektedir. Peki, bu patlama evrenin neresinde olmuştur? Bu soru bazı yanılgılara sebep olabilir. Çünkü bu teoriye göre patlayan şey evrenin kendisidir. Patlamanın merkezini veya bir kenarını bulma fikri bu durumda doğru olmaz. Büyük patlama teorisine göre yoğun parçacık ve fotonların soğuması sonucunda yıldızlar ve gök adalar oluşmuş ve evrenin şekli ortaya çıkmaya başlamıştır. Görsel 4.11’de büyük patlamanın zamana bağlı bir tasviri verilmiştir.

Evrenin Genişlemesi

Büyük patlamadan sonra evrenin sürekli genişlediği fikri, bütün bilim çevrelerince kabul görmektedir. Büyük patlama ile başlayan bu genişlemenin bir sonu olacak mı? Son bulgular, evrenin sürekli genişlemekte hatta bu genişlemenin hızlanarak gerçekleşmekte olduğunu göstermektedir. Evrenin genişlemesinin sonsuza kadar devam edip etmeyeceği konusu henüz kesinlik kazanmamıştır.

1. Doppler Etkisi

Yapılan gözlemler sonucunda Dünya’dan uzaklaşan gök adaların veya yıldızların renginde bir değişim olduğu belirlenmiştir. Bu durum Doppler etkisi olarak bilinir. Hubble, evrenin genişlediğini Doppler etkisini kullanarak keşfetmiştir. Gök adaların veya gök adaya ait yıldızların Dünya’ya ulaşan ışıklarını inceleyen Edwin Hubble (Görsel 4.12), bu ışıkların kırmızıya kaydığını gözlemlemiştir. Hubble, gözlemleri sonucunda gök adaların uzaklaşma hızlarının Dünya’ya olan uzaklıkları ile doğru orantılı olduğunu bulmuştur. Evrenin genişlediğine dair önemli bir kanıt sunan bu keşif, Hubble Yasası olarak bilinmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 159 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!