Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 161

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 161 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 161

Evren Hakkında Üretilen Farklı Teoriler

Kozmik mikrodalga ışınımın 1960’lı yıllarda keşfedilmesi MERAKL|S|NA BİLİM ile büyük patlama teorisi genel kabul görmüştür. Büyük patlama teorisi dışında evrenin oluşumu ve geleceğini açıklamaya çalışan teoriler de mevcuttur. Örneğin 1930’lu yıllarda ortaya çıkan sabit evren teorisi, evrenin hep aynı kaldığını; salınan evren teorisi, patlamalar sonucunda evrenin çöktüğünü, her çöküş sonrasında tekrar patlamalar olduğunu ve bu sürecin devam ettiğini öngörmektedir. 1960’lı yıllarda dile getirilen açılıp kapanan evren modeli, evrenin önce genişleyip daha sonra büzüldüğünü ve bu döngünün sürekli devam ettiğini ifade eder. 1980’li yıllarda bilim dünyasına sunulan enflasyonist evren teorisi, Dünya gibi evrenin de bir şekli bulunması gerektiğini belirtmiş ve bu şeklin düz olduğunu söylemiştir. Çoklu evren teorisi ise sonlu veya sonsuz birçok evrenin olduğunu öngörmektedir.

MERAKLISINA BİLİM

Evren, sayısız gök ada ve gök adaların içinde sınırsız gezegen ile yıldız barındıran bir yapıdır. Son araştırmalara göre gök ada, gezegenler ve yıldızlar, evrenin yaklaşık %5’lik kısmını oluşturmaktadır. Evrenin geriye kalan kısmı ise karanlık madde ve karanlık enerjiden ibarettir. Karanlık maddenin gök cisimlerini birbirinden uzaklaştırdığı; karanlık enerjinin, evrenin genişlemesine yol açtığı söylenmektedir. Bu yaklaşımlarla ilgili araştırmalar devam etmektedir.

ARAŞTIRMA

Evrenin oluşumu, geleceği ve muhtemel sonu ile ilgili teorileri araştırınız. Teorileri birbiriyle karşılaştırarak bir rapor hazırlayınız. Hazırladığınız raporu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

Evrenin Oluşumu, Geleceği ve Muhtemel Sonu İle İlgili Teoriler:

  1. Büyük Patlama Teorisi: Bu teori, evrenin yaklaşık 13.8 milyar yıl önce büyük bir patlama ile başladığını ve o zamandan beri genişlediğini öne sürer. Evrenin geleceği ise ya sonsuz bir genişleme ile soğuma ya da bir çökme ve yeniden başlama şeklinde iki olası senaryoya dayanır.
  2. Büyük Sıkışma Teorisi: Bu teori, evrenin bir döngü içinde sürekli genişleme ve çökme dönemleri yaşadığını iddia eder. Bu teoriye göre, evren şu anki genişlemesini durduracak ve çökecektir, ardından tekrar büyük bir patlama ile yeniden başlayacaktır.
  3. Statik Evren Teorisi: Bu eski teori, evrenin sürekli olarak genişlemediğini ve değişmediğini öne sürer. Ancak bu teori, gözlemlerle çürütülmüş ve Büyük Patlama Teorisi daha yaygın kabul görmüştür.
  4. Isı Ölümü Teorisi: Bu teoriye göre evren, sürekli olarak soğuyacak ve enerji kaynaklarını tüketerek sonunda bir ısı ölümüne ulaşacaktır. Yani tüm yıldızlar sönüp evren soğuyacak ve hareketsiz hale gelecektir.
  5. Büyük Uyandırma Teorisi: Bu teori, evrenin şu anki genişlemesinin bir sonucu olarak gelecekte daha da hızlanacağını ve madde ve enerjinin daha da seyrek hale geleceğini öngörür. Sonunda evrenin genişlemesi o kadar hızlı olacak ki gözlem yapmak imkansız hale gelecek ve bu nedenle “büyük uyanış” olarak adlandırılır.

Bu teoriler arasında en kabul gören ve gözlemlerle desteklenen Büyük Patlama Teorisi’dir.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 161 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!