Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 168

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 168 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 168

Her maddenin veya parçacığın karşıtı vardır. Bu karşıt maddelere antimadde, karşıt parçacıklara antiparça- cık denir. Örneğin protonun karşıt parçacığı antiproton, nötronun karşıtı antinötrondur.

Antimadde kavramı ilk kez 1928 yılında Paul Dirac (Pol Dirak) tarafından ortaya atıldı. Dirac, elektronun karşıtı olan bir parçacık tespit etti. Elektronla karşıtını kıyasladığında bunların kütle, spin ve yük büyüklüklerinin aynı fakat yüklerinin zıt işaretli olduğunu belirledi. İleriki yıllarda bu kuralın tüm parçacıklar için geçerli olduğu ortaya koyulacaktı. 1932 yılında Carl Anderson (Karl Endırsın) tarafından elektronun karşıt parçacığı deneysel olarak bulundu ve elektronun karşıt parçacığına pozitron dendi. Carl Anderson tarafından sis odasında gözlemlenen ilk pozitron izleri Görsel 4.18’de verilmiştir.

Parçacık ile antiparçacık çarpıştırılırsa yüksek enerjili bir foton yayınlanır. Bu buluş ile günümüzde birçok teknolojik cihaz üretilmiştir. Örneğin PET cihazı, pozitron-elektron çarpıştırılmasıyla ortaya çıkan ışının doku üzerine gönderilmesi prensibiyle çalışır. Bu cihaz kullanılarak kanser hücreleri tespit edilir.

Teorik olarak varlığına işaret edilen parçacık ancak deneysel olarak gözlemlenirse bilim dünyası tarafından kabul edilir. Atom altı parçacıklar, kendisinin görünmesi ile değil, bıraktığı izler ile tespit edilir. Charles Wilson (Çarls Vilsın), parçacıkları gözlemlemek için sis veya bulut odası oluşturarak bazı parçacıkları görüntülemeyi başarmıştır. Sis odasına giren parçacıklar, enerjileri ile sis odasındaki buharı iyonlaştırıp farklı izler bırakır. Charles Wilson, 1927yılında sis odası deneyi ile Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

ARAŞTIRMA

Sis odası deneyini ve sis odasında bulunan parçacıkların hangileri olduğunu araştırınız. Sis odasında kameralara kaydedilmiş görüntüleri ve videoları inceleyiniz. İz bırakan bazı parçacıkları genel ağ adreslerinden inceleyebilirsiniz.

  • Cevap:

UYGULAMA » 5

Madde ve antimadde kavramlarının benzer ve farklı yönlerini belirtiniz.

  • Cevap: Madde ve antimaddenin yük büyüklüğü, spini ve kütlesi eşittir fakat yük işaretleri zıttır. Antimadde üzeri çizgili olarak gösterilir.

UYGULAMA » 6

Elektronun yükünün -1, spininin kesirli olduğu biliniyor. Kütlesi hakkında bir bilgi bulunmayan başka bir parçacık için şu bilgiler veriliyor:
• Spini elektron gibi kesirlidir.
• Elektriksel yük büyüklüğü elektronla aynıdır.
• Elektron ile bu parçacık birbirini elektrostatik kuvvetle çekebilir.

Buna göre bu parçacık aşağıdakilerden hangileri olabilir?

I. Antiproton
II. Pozitron
III. Antinötron
IV. Proton
V. Foton

  • Cevap: II ve IV

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 168 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!