Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 176

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 176 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 176

Nükleer reaktörlerde enerji, kontrollü bir şekilde zincirleme fisyon parçalanması ile elde edilir (Görsel 4.27). Buradan elde edilen nükleer enerji, elektrik enerjisine dönüştürülür. Nükleer reaktörlerde üretilen elektrik enerjisi, ülkelerin dışa bağımlılığının azalmasını ve enerji üretim maliyetlerinin düşmesini sağlar. Bu durumun ülke ekonomisine katkısı büyüktür. Ayrıca insanlığın yararına kullanıldığında nükleer enerjinin bilime ve teknolojiye önemli katkıları vardır. Nükleer enerji, elektrik üretiminin yanında birçok alanda kullanılmaktadır. Tıpta hastalıkların teşhis ve tedavi süreçleri, jeoloji ve arkeolojide yaş tayini, uzay teknolojisi, uçak ve deniz altı sanayisi vb. nükleer enerjinin kullanıldığı alanlara örnek gösterilebilir.

Bilim insanları, Dünya’da yapay füzyon olayı ile enerji üretme çalışmalarını sürdürmektedir. Güneş’in yüzeyi yaklaşık 5500 °C, çekirdeği ise 15,6 milyon °C sıcaklık değerindedir. Çin’de Deneysel Gelişmiş Süper İletken Toka- mak reaktöründe nükleer füzyon tepkimesi deneyleri yapılmaktadır. Bu deneylerde Güneş’in sıcaklığının yaklaşık beş katına, 70 milyon °C sıcaklığa, ulaşılmıştır. Bu sıcaklık, yaklaşık 1056 saniye sürdürülebilmiştir.

ARAŞTIRMA

Sınıf arkadaşlarınızla beşer kişilik gruplar oluşturunuz. Aşağıda verilen araştırma konularından birini seçip iş birliği içinde araştırınız. Araştırdığınız konuları sınıf ortamında sunum yaparak arkadaşlarınızla paylaşınız.

1. Nükleer santrallerin enerji dönüşüm sürecinde çalışma prensipleri nelerdir?

  • Cevap: Nükleer santrallerin enerji dönüşüm süreci, nükleer fisyonla nükleer yakıtların parçalanması ve bu sırada açığa çıkan ısı enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesini içerir.

2. Nükleer enerjinin, ülkelerin enerji ihtiyacını karşılamada ne kadarlık bir payı vardır?

  • Cevap: Nükleer enerjinin ülkelerin enerji ihtiyacını karşılamadaki payı ülkeden ülkeye değişir, bazı ülkelerde önemli bir paya sahiptir.

3. Nükleer enerjinin en çok kullanıldığı sistemler nelerdir?

  • Cevap: Nükleer enerji en çok enerji üretimi, denizaltılar, uzay araştırmaları ve tıbbi uygulamalarda kullanılır.

4. Ülkemizin enerji gereksiniminin büyük bir kısmını karşılaması planlanan Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Sinop Nükleer Santralinin özellikleri ve ülke ekonomisine sağlaması beklenen katkılar nelerdir?

  • Cevap: Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Sinop Nükleer Santrali, Türkiye’nin enerji üretim kapasitesini artırmayı amaçlayan projelerdir ve ülke ekonomisine enerji sağlama potansiyeline sahiptirler.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 176 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!