Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 201

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 201 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 201

Einstein, özel görelilik kuramını ortaya koyarak uzayı zamanla, kütleyi de enerjiyle birleştirmiştir. Aynı dönemde Planck, kuanta (paketçik) kavramıyla ilgili çalışmalar yapmış, ışığın paketçikler hâlinde yayınlanıp soğrulduğu fikrini ileri sürmüştür. Einstein, bu fikri bir adım öteye taşıyarak ışığın aynı zamanda paketçikler hâlinde var olduğunu savunmuştur. Işık demetini meydana getiren bu küçük enerji paketleri, başlangıçta zerrecikler olarak adlandırılırken 1926 yılında Gilbert Lewis’in (Cilbırt Levis) önerisi üzerine foton adını almıştır.

Fizikçiler, bariz biçimde dalga özellikleri gösteren bir nesneyi başlangıçta parçacık gibi düşünmek istemeseler de elektron, proton, müon gibi fotonun da bir parçacık olduğunu zamanla kabullenmek durumunda kalmışlardır. Fo- tonların genel özellikleri şu şekilde ifade edilebilir:

• Fotonlar, boşlukta ışık hızıyla hareket eder.
• Higgs alanıyla etkileşmedikleri için fotonların kütleleri ve durgun enerjileri yoktur.
• Kütlesi olmamasına rağmen fotonlar, elektron gibi kütleli parçacıklarla etkileşime girebilir.
• Diğer kütleli parçacıklar gibi fotonların da enerji ve momentumları vardır.
• Fotonlar, elektrikçe yüksüz olduklarından elektrik alanından ve manyetik alandan etkilenmez.
• Fotonlar ışıma yayınlandığında oluşur, soğrulduğunda yok olur.
• Fotonlar, hiçbir sistemde durgun olarak bulunamaz.

Bir ışık kaynağından yayılan (Görsel 5.6) f frekanslı bir fotonun enerjisi (E); h Planck sabiti, A ışığın dalga boyu ve c ışık hızı olmak üzere şu şekilde ifade edilir:

Bu bağıntıdan anlaşılacağı üzere fotonun enerjisi, ışığın frekansı ile doğru, dalga boyu ile ters orantılıdır.

Bu bağıntıda frekansın birimi saniye-1 (s-1), ışık hızının birimi metre/saniye (m/s), dalga boyunun birimi ise metre (m) olarak alınacak olursa fotonun enerjisi joule (J) cinsinden elde edilir. Ancak foton, küçük bir enerji değerine sahiptir. Bu nedenle fotonun enerjisi elektronvolt (eV), dalga boyu ise angström (Â) olarak alınacak olursa (h . c) çarpımının değeri yaklaşık 12 400 eV . Â olarak bulunur. Bu durumda bir fotonun enerjisi elektronvolt cinsinden eşitliği ile hesaplanır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 201 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!