Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 207

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 207 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 207

Fotoelektronların Maksimum Kinetik Enerjisinin Işığın Frekansına Bağlı Değişimi

Yüzeyden elektron koparabilecek minimum enerjili fotonun frekansına eşik frekansı (fo), bu frekansa karşılık gelen dalga boyuna ise eşik dalga boyu (Ao) denir. Eşik frekansı ve eşik dalga boyu, yüzeyin cinsine bağlıdır.

Yüzeyden elektron koparabilecek minimum enerjili fotonun frekansına eşik frekansı (fo), bu frekansa karşılık gelen dalga boyuna ise eşik dalga boyu (Ao) denir. Eşik frekansı ve eşik dalga boyu, yüzeyin cinsine bağlıdır. şeklinde ifade edilebilir.

Denklemde görüldüğü üzere
• f < fo ise yüzeyden elektron koparılamaz. Fotoelektrik olayı gerçekleşmez.
• f = f0 ise yüzeyden elektron koparılır. Ancak fotoelektronların kinetik enerjisi sıfır olur.
• f > f0 ise yüzeyden elektron koparılır. Fotonun kalan enerjisi fotoelektrona aktarılır.

Fotoelektrik olayında yüzeyden kopan elektronların enerjisinin beklenenin aksine ışığın şiddetine değil, frekansına ya da dalga boyuna bağlı olarak değiştiği görülmüştür. Gelen fotonun enerjisi, yüzeyin eşik enerjisinden küçükse ışığın şiddetinden bağımsız olarak foton, yüzeyden asla elektron koparamaz.

Tüm bu veriler ışığında fotoelektronların maksimum kinetik enerjisinin, ışığın frekansına bağlı değişim grafiği Şekil 5.10’da ifade edildiği gibidir.

Şekil 5.10’daki grafiğin eğimi hesaplanacak olursa Planck sabitine ulaşılır. Bu nedenle bu grafik, hangi metal için çizilirse çizilsin, grafiklerin eğimi birbirine eşit olur (Grafik 5.4).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 207 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!