Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 22

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 22 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 22

Şekil 1.8: a’da görüldüğü gibi r uzunluğunda bir ipin ucuna bağlı, yatay düzlemde sabit süratle dönmekte olan m kütleli bir cisim, eylemsizliğinden dolayı doğrusal bir yol boyunca hareket etme eğilimindedir. Ancak ipin cisme uyguladığı kuvvet, cismin çembersel yörüngede kalmasını sağlamaktadır. Yönü merkeze doğru ve daima hız vektörüne dik olan bu kuvvete merkezcil kuvvet denir. İpteki gerilme, merkezcil kuvvettir. Merkezcil ivme, merkeze yönelmiş bu net kuvvetin sonucudur. Newton’ın (Nivtın) İkinci Hareket Kanunu uygulanarak net kuvvetin değeri hesaplanır.

Merkezcil kuvvet, dönme merkezine doğru etki ettiğinden hız vektörünün yönünde değişime sebep olur. Şekil 1.8: b’de olduğu gibi ip koptuğunda cismin üzerine etki eden bu kuvvet ortadan kalkar. Bunun sonucunda cisim, çembersel hareketini sürdüremez ve çizgisel hız vektörü yönünde, çembersel yörüngeye teğet olan doğrusal bir yörüngede hareket eder.

Merkezcil kuvvet yeni bir kuvvet çeşidi olmayıp merkezcil ivmeye sebep olan sürtünme kuvveti, kütle çekim kuvveti, gerilme kuvveti, elektromanyetik kuvvet gibi kuvvetlerin genel adıdır. Merkezcil ifadesi, kuvvetin yönünün merkeze doğru olduğunu belirtmek amacıyla kullanılır. Örneğin Dünya’nın çevresinde çembersel bir yörüngede dolanmakta olan uydunun hareketinde kütle çekim kuvveti, döner tabla üzerindeki bir cismin ya da yatay yolda viraja giren bir aracın (Görsel 1.4) güvenli bir şekilde hareketini sürdürmesinde sürtünme kuvveti etkilidir. Manyetik alana dik olarak giren yüklü bir parçacığın çembersel bir yörünge izlemesinde manyetik kuvvet, hızla dönen kurutma makinesi tamburuna yapışmış olan bir çamaşırın (Görsel 1.5) kurumasında tambur tarafından uygulanan normal kuvvet etkili olur. Bu kuvvetler merkezcil kuvvet olarak adlandırılmaktadır. Merkezcil kuvvet ve merkezcil kuvvetin bağlı olduğu değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için simülas- yonda verilen adımları uygulayınız.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 22 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!