Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 223

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 223 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 223

b) Siyah cismin sıcaklığı ekranın sağ tarafındaki bölümden artırılarak 9 000 K değerine getirilirse ışıma şiddeti nasıl değişir?

  • Cevap: Işıma şiddeti artar.

c) Siyah cismin sıcaklığı ekranın sağ tarafındaki bölümden azaltılarak 6500 K değerine getirilirse ışıma şiddeti nasıl değişir?

  • Cevap: Işıma şiddeti azalır.

ç) Siyah cismin sıcaklığı ekranın sağ tarafındaki bölümden azaltılarak 6500 K değerine getirilirse tepe dalga boyu nasıl değişir?

  • Cevap: Tepe dalga boyu değeri artar.

18. Eşik enerjisi 2,46 eV olan bir sodyum levha üzerine şekilde gösterilen K, L, M ve N fotonları gönderiliyor. (h . c = 12400 eV . Â)

Buna göre

a) K, L, M ve N fotonlarından hangileri metal yüzeyden elektron sökebilir?

  • Cevap: K ve L

b) Metal yüzeyden sökülen fotoelektronların maksimum kinetik enerjisini hesaplayınız.

  • Cevap: K fotonu gönderilmesi durumunda fotoelektronların maksimum kinetik enerjisi 0,54 eV olur. L fotonu gönderilmesi durumunda fotoelektronların maksimum kinetik enerjisi 0,02 eV olur.

19. Nurcan, arkadaşının doğum gününde kendisine hediye ettiği güneş gözlüğünü belirli bir süre kullandıktan sonra gözünde kanlanma ve ağrı şikâyeti ile göz doktoruna başvuruyor. Göz doktorunun muayenehanesine gittiğinde önce elini yüzünü yıkamak istiyor ve lavaboya gidiyor. Lavabonun kapısına yaklaştığında kapının açıldığını ve lavabo kapısının kolu olmadığını görüyor. Elini lavabo musluğuna yaklaştırdığında suyun otomatik olarak aktığını, uzaklaştırdığında ise su akışının kesildiğini fark ediyor. Otomatik kâğıt havlu makinesinden aldığı havlu ile elini kurulayıp lavaboyu terk ettikten sonra ışıklar sönüyor. Nurcan, muayene olduktan sonra yine otomatik açılır kapanır kapıyı kullanarak muayenehaneden çıkıp evine doğru yol alıyor. Verilen metinden yararlanarak fotoelektrik olayının günlük hayattaki olumlu ve olumsuz etkileri ile ilgili çıkarımlarınızı yazınız.

20. Eşik dalga boyu 6 200 Â olan fotosele 3100 Â dalga boylu fotonlar düşürülüyor.

a) Fotonun enerjisi kaç eV’tur? (h . c = 12400 eV . Â)

  • Cevap:  4 eV

b) Metalin eşik enerjisi kaç eV’tur?

  • Cevap: 2 eV

c) Sökülen fotoelektronların maksimum kinetik enerjisi kaç eV’tur?

  • Cevap: 2 eV

ç) Fotoelektrik akımı sıfırlamak için uygulanması gereken kesme potansiyeli kaç volt olmalıdır?

  • Cevap: 2 V

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 223 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!