Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 48

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 48 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 48

Kuvvetin cisimler üzerindeki döndürme etkisine tork (moment) denir. Torkun yönü, açısal momentum ve açısal hızın yönünde olduğu gibi sağ el kuralı ile bulunur. Şekil 1.23’te dönen diske etki eden torkun yönü ve matematiksel modeli gösterilmiştir.

Newton’ın Birinci Hareket Kanunu’na göre cismin üzerine etki eden net kuvvet sıfır ise cisim, durumunu veya konumunu korur. Newton’ın İkinci Hareket Kanunu’na (F = m . a) göre cismin üzerine net bir kuvvet etki ettiğinde cisimde çizgisel ivme meydana gelir. Dönme hareketi yapan cisimler de Nevvton’ın Hareket Kanunları’na uymalıdır. Dönen cisimlerde net kuvvet yerini net torka, çizgisel ivme ise açısal ivmeye bırakır. Newton’ın İkinci Hareket Kanunu’nu dönme hareketi bakımından açıklamak için tork, eylemsizlik ve açısal ivme büyüklükleri arasındaki ilişki şu şekilde gösterilir: x = F . r ifadesinde kuvvet yerine kütle ve ivme çarpımı yazılırsa x = m . a . r eşitliği elde edilir. Burada çizgisel ivme büyüklüğü yerine açısal ivme ile yarıçap çarpımı yazıldığında x = m . a . r2 bağıntısı oluşur. I = m . r2 olduğundan ifadesine ulaşılır.

Simülasyon

Simülasyonun Adı: Eylemsizlik Momenti, Tork ve Açısal İvme
Simülasyonun Amacı: Eylemsizlik momenti, tork ve açısal ivme arasındaki ilişkiyi açıklayabilme.
Araç Gereç: Genel ağ bağlantısı olan bir cihaz, kâğıt, kalem.

Yönerge: Uygulama aşamalarını takip ederek simülasyonu gerçekleştiriniz. Simülasyonu tamamladıktan sonra “Simülasyonun Değerlendirmesi” bölümünde verilen soruları cevaplayınız.

Simülasyonun Uygulama Aşamaları

1. Karekoddan yararlanarak “Eylemsizlik Momenti, Tork ve Açısal İvme” adlı simülasyona ulaşınız.

2. Simülasyonda verilen yarıçap, kütle, kuvvet ve kütle dağılımı değişkenlerini değiştirerek dönme hareketini inceleyiniz.

Simülasyonun Değerlendirmesi

1. Newton’ın Hareket Kanunları’nı kullanarak açısal momentumu, eylemsizlik momenti ve açısal hız kavramları ile ilişkilendiriniz.

  • Cevap: Newton’ın ikinci hareket kanunu, dönen cisimler için eylemsizlik momenti (I) ve açısal ivme (α) arasında şeklinde ifade edilir, burada τ torku, I eylemsizlik momentini ve α açısal ivmeyi temsil eder.

2. Newton’ın Hareket Kanunları’nı kullanarak tork kavramını, eylemsizlik momenti ve açısal momentum kavramları ile ilişkilendiriniz.

  • Cevap:

ARAŞTIRMA

Kentsel dönüşüm kapsamında depreme dayanıklı binalar inşa edilmesi için kontrollü yıkım yapılmaktadır. Bu binaların yıkımında binanın açısal momentumunun, torkunun ve eylemsizlik momentinin önemini araştırınız. Elde ettiğiniz bilgilerden hareketle bir rapor hazırlayarak sınıf içinde sunum yapınız.

  • Cevap: Tork, bir cismin dönme hareketini başlatan veya değiştiren kuvvetin etkisi olarak tanımlanır. Eylemsizlik momenti, cismin dönme hareketine karşı gösterdiği dirençtir, ve açısal momentum, bir cismin dönme hareketi sırasında korunan bir niceliktir. Tork, eylemsizlik momenti ile açısal ivmenin çarpımına eşittir.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 48 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!