Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 55

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 55

UYGULAMA » 1

Bir gezegenin merkezinden d kadar uzaklıkta bulunan cisme uygulanan kütle çekim kuvveti F kadardır. Gezegenin boyutları aynı kalmak üzere özkütlesi daha büyük olsaydı cisme uygulanan kütle çekim kuvveti nasıl değişirdi? Açıklayınız. (Cismin konumu değişmemektedir.)

  • Cevap: Kütle, hacim ile özkütlenin çarpımına eşittir. Hacmi sabit olduğundan ve özkütlesi artırıldığından gezegenin kütlesi artar. Kütle çekim kuvveti, gezegenin kütlesi ile doğru orantılı olarak değişir. Bu yüzden yeni kütle çekim kuvveti F değerinden daha büyük olur.

UYGULAMA » 2 

Aralarında d kadar uzaklık bulunan farklı kütleli iki cismin birbirine uyguladığı kütle çekim kuvvetinin büyüklüğü F’dir. Buna göre aşağıdaki işlemlerden hangileri kütle çekim kuvvetinin büyüklüğünü değiştirir?

I. Cisimlerin kütleleri ve aralarındaki uzaklık iki katına çıkarılır.
II. Cisimlerin kütleleri ve aralarındaki uzaklık yarıya indirilir.
III. Cisimler birbirine yaklaştırılır.
IV. Cisimlerden birinin kütlesi azaltılır.

  • Cevap: III ve IV

UYGULAMA » 3

Sabit bir yörüngede dolanan yapay uydunun kütlesi azaltıldığında uyduya uygulanan kütle çekim kuvveti ve uydunun çizgisel hızı nasıl değişir? Gerekçeleriyle yazınız.

  • Cevap: Kütle çekim kuvveti, kütleye bağlı olduğundan azalır. Uydunun çizgisel hızı, kütleye bağlı olmadığından değişmez.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 55 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!