Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 87

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 87 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 87

Basit Harmonik Harekette Kuvvet, Hız ve İvmenin Konuma Göre Değişimi

Düzgün çembersel hareketin yatay ve düşey düzlemde iz düşümünü kullanmak, basit harmonik harekette kuvvet, hız ve ivme kavramlarının konuma göre değişimini incelemeyi kolaylaştırır.

Geri Çağırıcı Kuvvetin Konuma Göre Değişimi

Düzgün çembersel hareket yapan cisme etki eden merkezcil kuvvetin büyüklüğü sabit, yönü ise her durumda merkeze doğrudur. Düzgün çembersel hareket yapan cismin iz düşümü basit harmonik hareket yaptığından düzgün çembersel hareket yapan cisme etki eden merkezcil kuvvetin yatay bileşeni, yatay düzlemde basit harmonik hareket yapan bir cisim için geri çağırıcı kuvvettir. Basit harmonik hareket yapan cisme etki eden geri çağırıcı kuvvetteki geri çağırıcı ifadesi, kuvvetin her zaman denge konumuna doğru olduğuna işaret eder. Şekil 2.9’da düşey düzlemde düzgün çembersel hareket yapan cisme etki eden kuvvetler ile kuvvetin yatay düzlemdeki iz düşümü gösterilmektedir.

Bu eşitlik kuvvet bağıntısında yerine konursa geri çağırıcı kuvvetin konuma bağlı değişimini veren matematiksel modeline ulaşılır. Bu matematiksel model kullanılarak Şekil 2.10’da geri çağırıcı kuvvetin konuma bağlı değişim grafiği gösterilmiştir. Matematiksel modeldeki – işareti geri çağırıcı kuvvet ile uzanım vektörünün zıt yönlü olmasından kaynaklanmaktadır. Grafik incelendiğinde uzanımın büyüklüğü ile kuvvetin büyüklüğünün doğru orantılı olduğu görülmektedir.

2 kg kütleli bir cisim, K ve N noktaları arasında 6 s periyotla basit harmonik hareket yapmaktadır. Denge noktasının 30 cm uzağından ok yönünde hareket eden cisme etkiyen geri çağırıcı kuvvetin yönünü belirtiniz ve büyüklüğünü hesaplayınız.
(n = 3 alınız. | KL | = | LO | = | OM | = | MN | = 50 cm)

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 87 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!