Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 102

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 102 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 102

Sıra Sizde

1. Kütlesi 32 kg olan cisme sürtünmesiz ortamda büyüklüğü 128 N olan bir kuvvet uygulanıyor. Buna göre cismin ivmesini bulunuz.

  • Cevap: a = 4 m/s2

2. Körling taşının kütlesi yaklaşık 20 kg’dır. Sporcu, körling taşına elinden çıkıncaya kadar 30 N büyüklüğünde kuvvet uyguluyor. Körling taşının ivmesini bularak yönünü tartışınız.

  • Cevap: a = 1,5 m/s2 ivmenin yönü uygulanan kuvvetin yönü ile aynıdır.

Araştıralım – Tartışalım

1. Kırmızı ışıkta bekleyen bir araç ani ve hızlı bir kalkış gerçekleştirdiğinde yolcuların geriye doğru savrulduklarını, virajı dönen bir araçtaki yolcuların ise virajın dışına doğru bir savrulma hareketi yaptıklarını gözlemleriz. Bu olayların nedenlerini araştırarak Newton’ın I. Hareket Yasası’na göre tartışınız.

  • Cevap:

2. Görsel 3.42’deki gibi yük taşımacılığı yapan tankerler limana yaklaşacakları zaman motorları durdurup tam fren yaparlar. Bu durumda dahi tanker yaklaşık on dakika daha ilerler. Bunun nedenini araştırarak Newton’ın I. Hareket Yasası’na göre tartışınız.

  • Cevap:

3. Motor güçleri aynı olan iki yarış arabasından birinin diğerine göre ivmelenmesini maksimum düzeye çıkarmak istiyorsunuz. Bu durumda Newton’ın II. Hareket Yasası’na göre arabada nasıl bir değişiklik yaparsınız? Tartışınız.

  • Cevap:

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 102 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry