Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 129

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 129

9.4.2. MEKANİK ENERJİ

9.4.2.I. Öteleme Kinetik Enerjisi, Yer Çekimi Potansiyel Enerjisi ve Esneklik Potansiyel Enerjisinin Bağlı Olduğu Değişkenler

Amaç: Öteleme kinetik enerjisi, yer çekimi potansiyel enerjisi ve esneklik potansiyel enerjisinin bağlı olduğu değişkenleri analiz etmek.

Enerji; ışık, ses, ısı gibi farklı formlarda olsa da en genel anlamda kendini mekanik enerji olarak gösterir. Bir cismin sahip olduğu mekanik enerji, kinetik ve potansiyel enerjilerinin toplamıdır. Şema 4.1’de mekanik enerjinin alt dalları görülmektedir.

Bu sınıfta öteleme kinetik enerjisi, yer çekimi potansiyel enerjisi ve esneklik potansiyel enerjisini tanıyarak bu enerjilerin bağlı olduğu değişkenleri analiz edeceğiz. Dönme kinetik enerjisi ise daha sonraki sınıflarda incelenecektir.

Fizikte, mekanik enerji (Emekanik), bir cismin hareketi ve konumu ile ilişkili enerji anlamına gelir. Şimdi bu enerjileri tanıyalım.

1. Öteleme Kinetik Enerjisi

Kinetik enerji, hareket enerjisi olarak da adlandırılır. Bir cismin hızı varsa kinetik enerjisi de vardır. Bir başka deyişle eğer bir cismin kinetik enerjisi varsa o cisim iş yapabilir.

Örneğin Görsel 4.11 a.b.c’deki koşan at, şelaleden dökülen su, zirveden aşağıya doğru kayan kayakçı bir kinetik enerjiye sahiptir.

Bir cismin sahip olduğu kinetik enerji nasıl hesaplanır? Kinetik enerjiyi bir cismin hareketinden dolayı sahip olduğu enerji olarak tanımladığımıza göre kinetik enerji cismin hızına bağlıdır diyebiliriz. Acaba cismin hızı ile kinetik enerjisi arasında nasıl bir ilişki vardır? Kinetik enerji başka nelere bağlıdır?

Bu sorulara cevap aramak için Etkinlik 1’i yapalım.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 129 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!