Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 121

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 121 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 121

Aşağıdaki soruların yanıtlarını defterimize yazalım.

1. Ödev kâğıdı almak için evden kırtasiyeye kadar gidip eve geri döndüğünüzde aldığınız yol ve yaptığınız yer değiştirme hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 • Cevap: Ev ile kırtasiyeci arasında gidip gelmekle eşit büyüklükte iki yol almış ve eşit büyüklükte iki yer değiştirme yapmış oluruz. Yol skaler, yer değiştirme vektörel olduğundan toplam yol, gidiş yolunun iki katı olurken toplam yer değiştirme sıfırdır.

2. Bir otomobilin belli zaman aralığındaki ortalama hızı ortalama süratine eşitse, bu otomobilin hareketi hakkında ne söylenebilir?

 • Cevap: Belli bir zaman aralığındaki ortalama hızı ortalama süratine eşit olan bir cisim, doğrusal bir yörüngede, hep aynı yönde hareket ediyor demektir.

3. Yeşil dalga uygulaması nedir, bunun yararları nelerdir?

 • Cevap: Kent trafiğinde taşıtlar, ışıklı kavşaklar arasında, belirlenen sabit bir süratle hareket ederlerse kırmızı ışığa takılmadan yol alabilirler. Yeşil dalga denilen bu uygulama, kent trafiğindeki olası tıkanmaları önlemek için düşünülmüştür.

4. Düz bir caddede aynı yönde, eşit süratle ilerleyen iki aracın birbirlerine ve durakta bekleyen insanlara göre hareketini nasıl tanımlarsınız?

 • Cevap: Düz bir caddede aynı yönde, eşit süratle ilerleyen iki araç birbirine göre durgundur. Durakta bekleyen insanlara göre ise ikisi de düzgün doğrusal hareket yapmaktadır.

5. Bir halat çekme oyununda, iki yandaki oyuncular halata olanca güçleriyle asıldıklarında halat hareket etmiyor. Bu durumu nasıl açıklarsınız?

 • Cevap: Bir halat çekme oyununda, iki yandaki oyuncular halata olanca güçleriyle asıldıklarında halat hareket etmiyorsa oyuncular halatın iki ucuna eşit büyüklükte kuvvet uyguluyor demektir.

6. Bir cismin hızıyla süratinin anlamı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 • Cevap: Bir hareketin hızı yer değiştirme üzerinden tanımlanırken sürat, alınan yol üzerinden tanımlanır. Bu nedenle hız vektörel, sürat skalerdir.

7. İçinde bulunduğumuz otomobil bir virajı dönerken yolun dışına doğru savrulmamızın nedeni nedir? Benzer olaya hangi durumlarda rastlanır?

 • Cevap: İçinde bulunduğumuz otomobil bir virajı dönerken yolun dışına doğru sarsılmamızın nedeni eylemsizliktir. Benzer olaya, içinde bulunduğumuz taşıt frenlenince ya da ansızın hızlanmaya geçince de rastlarız.

8. İtilen bir alışveriş arabasına etki eden kuvvetler nelerdir?

 • Cevap: İtilen bir alışveriş arabasına etki eden kuvvetler şunlardır: arabanın ağırlığı, iten kişinin uyguladığı itme kuvveti, zeminin araba tekerlerine uyguladığı sürtünme kuvveti ve arabanın içindeki nesnelerin arabaya uyguladığı temas kuvvetleri.

9. Dengelenmiş kuvvetler ne demektir? Buna ne gibi örnekler verebilirsiniz?

 • Cevap: Dengelenmiş kuvvetler, vektörel toplamı sıfır olan kuvvetler demektir. Masada duran bir kitaba etki eden kuvvetler dengelenmiş kuvvetlere örnek oluşturur. Sabit hızla yol alan bir taşıt da dengelenmiş kuvvetler etkisindedir.

10. Bir kitap masanın üzerinde dururken kitap-masa İkilisinde etki-tepki kuvvetleri nelerdir?

 • Cevap: Bir kitap masanın üzerinde dururken kitabın masa yüzeyine uyguladığı temas kuvveti ile masanın kitap yüzeyine uyguladığı temas kuvveti etki-tepki çifti oluşturur.

Aşağıdaki tabloda verilen olaylarda temas gerektiren ve gerektirmeyen kuvvetleri belirtiniz.

 • Cevap:

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 121 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!