Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 125

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 125 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 125

Aşağıdaki soruların yanıtlarını defterimize yazalım.

1. Masanızda çalışırken size kaç kuvvet etki etmektedir? Bu sayı değişebilir mi, neden?

 • Cevap: Masamızda çalışırken sandalyemizin arkasına yaslanmış ve dirseklerimizi de masaya dayadığımızı düşünürsek 7 adet kuvvetin etkisi altındayız demektir ki bu kuvvetler de şunlardır: Ağırlığımız, sandalyenin sırtımıza uyguladığı temas kuvveti, sandalye oturağının kalçamıza uyguladığı temas kuvveti, masanın dirseklerimize uyguladığı temas kuvvetleri, zeminin ayaklarımıza uyguladığı temas kuvvetleri.

2. Kütle ölçümü yer çekimsiz ortamda yapılabilir mi? Nasıl olacağını açıklayınız

 • Cevap: Cisme ivmeli bir hareket yaptırıp ivmeyi ve bu ivmenin nedeni olan net kuvveti ölçüp kuvvetin ivmeye oranını hesaplayarak kütleyi ölçebiliriz.

3. Konum vektörüyle yer değiştirme vektörü arasında fark var mıdır? Neden?

 • Cevap: Konum vektörü, gözlenen cismin referans noktasına göre yerini belirtir. Yer değiştirme ise gözlenen cismin konum vektöründeki değişmeyi anlatır.

4. İterek hareket ettirilmeye çalışılan bir masaya uygulanan sürtünme kuvvetiyle masa hareket ettikten sonra uygulanan sürtünme kuvveti arasında ne gibi farklar vardır?

 • Cevap: İtilen bir cisme etki eden sürtünme kuvveti, cisim henüz hareketsizken her an itme kuvvetine eşit büyüklüktedir. Hareketi başlatmak amacıyla itme kuvveti artırılırsa sürtünme kuvveti de artar. Cisim harekete geçince o andaki itme kuvvetine eşit büyüklükte olur ve sabit kalır.

5. Konum-zaman grafiğinden yararlanarak hız-zaman grafiği nasıl çizilebilir?

 • Cevap: Konum-zaman grafiğinin eğimi hızı verir. Bu nedenle konum-zaman grafiğinin çeşitli anlara karşılık gelen noktalardaki teğetlerinin eğimi hesaplanarak o anlardaki hızlar bulunur. Bu hız değerleri düşey eksene, göz önüne alınan zaman değerleri de yatay eksene yerleştirilerek hız-zaman grafiği çizilebilir.

6. Bir otomobilin ivmesi nelere bağlıdır?

 • Cevap: Bir otomobilin ivmesi, otomobile etki eden tüm kuvvetlerin vektörel toplamı (bileşkesi) ile otomobilin toplam kütlesine bağlıdır.

7. Masada duran kitabın üzerine başka bir kitap konuluyor. Alttaki kitap çekildiğinde iki kitap birlikte hareket ettiğine göre her bir kitaba uygulanan kuvvetler nedir?

 • Cevap: Üstteki kitaba etki eden kuvvetler şunlardır: Ağırlık, alt kitabın uyguladığı toplam temas kuvveti (Biri sürtünme kuvveti, diğeri normal kuvvettir.). Alttaki kitaba etki eden kuvvetler ise şunlardır: Ağırlık, üst kitabın uyguladığı toplam temas kuvveti (Biri sürtünme kuvveti, diğeri normal kuvvettir.), masanın kitaba uyguladığı toplam sürtünme kuvveti, diğeri normal kuvvet.

8. Masada duran bir kitabın ağırlığının tepkisi nerededir?

 • Cevap: Masada duran bir kitabın ağırlığının tepkisi olan kuvvet Dünya’nın merkezindedir.

9. Sürtünme kuvvetinin istenen ve istenmeyen etkileri nelerdir?

 • Cevap: Sürtünme kuvveti olmasaydı bir yere tutunmak, yerde yürümek vb. temel eylemler gerçekleşmez- di. Kısacası, sürtünme olmasaydı bir cisimden diğerine hareket aktarmak mümkün olmazdı. Buna karşılık sürtünme kuvvetinin yüzeyleri aşındırma, enerji kaybına neden olma gibi olumsuzlukları da vardır.

10. Buz pistinde karşılıklı dururken birbirini ansızın iten iki göstericinin hareket durumları nasıl olur?

 • Cevap: Birbirlerine ters yönlerde harekete geçerler. Kütlesi büyük olanın hızı küçük, kütlesi küçük olanın hızı büyük olur.

Aşağıdaki tabloda verilen kuvvetlerin etki-tepki çifti olup olmadığını belirtiniz.

 • Cevap:

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 125 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!